En ny styrelse kommer att utses vid en extra bolagsstämma. Ny ordförande blir Peter Norman, vd för Sjunde AP-fonden.

FI:s beslut att dra in Carnegies banktillstånd innebär att arbetet med att rädda bolaget omedelbart avbryts, skriver nya storägaren Böös & Enblad i ett uttalande.

”Vi gjorde vårt bästa för att rädda Carnegie och fokusera på framtiden. Vi hade en kraftfull handlingsplan och nödvändig finansiering klar. Hela räddningspaketet var förankrat i bolagets styrelse. Företagets historia har vi inte haft någon insyn i eller påverkan på”, skriver Patrik Enblad på Böös & Enblad.

”I den situation som nu råder på de finansiella marknaderna är det bra att Riksgälden ger stöd till Carnegie och står beredda att gå in som ägare för att värna den finansiella stabiliteten”, kommenterar vice riksbankschefen Svante Öberg i ett pressmeddelande.

Enligt Riksbanken har Riksgälden beviljat ett lån på maximalt 5 miljarder kronor till Carnegie, ett lån som ersätter det likviditetsstöd som Riksbanken tidigare har beviljat Carnegie.

Finansförbundets ordförande Lillemor Smedenvall välkomnar Finansinspektionens beslut, som hon anser ”visar att inspektionen tar sitt ansvar för det svenska finansiella systemet”.

”Finansiell verksamhet är en fråga om trovärdighet och tillit hos samtliga aktörer inklusive allmänheten. Att Carnegie uppenbarligen inte klarat av detta riskerar att ge hela branschen ett oförtjänt dåligt rykte”, skriver hon i ett pressmeddelande.

– Styrelsen var entydig i sitt beslut att inte låta bolaget få behålla tillståndet, sade Erik Saers, tillförordnad chef för FI, vid presskonferensen.

Carnegies egna åtgärder för att tillmötesgå FI, bland annat en nyemission, var inte tillräckliga.

– Det var inte av den arten att det ändrade beslutet, sade Saers.

– Beslutet ska också ses mot bakgrunden av den allvarliga kritiken för ett år sedan, sade chefsjuristen Joakim Schaaf.

Socialdemokraternas talesman i ekonomisk–politiska frågor Thomas Östros tycker att det är bra att staten tar över Carnegie.

– Det behövs en långsiktig ägare för att rensa upp i en rutten företagskultur. Därför är det viktiga nu att staten inte har bråttom att sälja ut sitt ägande. Man bör rensa upp i ledningen och styrelsen och garantera ett långsiktigt ägande, säger Östros till TT.

Carnegie får häftig kritik för sin kreditgivning. Schaaf berättar att samma dag som Carnegie i fjol dömdes till böter av FI på 50 miljoner kronor höjde ledningen kreditgränserna för några av de största låntagarna i banken.