Det spanska flygbolaget Iberia erbjuder varje vecka tolv flygavgångar från Madrid till Mexico City. Enligt bolagets informationsavdelning har ännu inga kundavbokningar gjorts och inga flygavgångar är inställda. Men på grund av det rådande läget erbjuder nu Iberia samtliga kunder fri om- eller avbokning på biljetter som bokades innan den 26 april.
Även British Airways och Lufthansa har lättat på sina avbokningsregler. Peter Rasmussen, nordeuropeisk vd på British Airways, säger att bolaget följer Utrikesdepartementet och Smittskyddsinstitutets rekommendationer vad gäller resor till ett land där det sprids en smittsam sjukdom eller annan typ av fara hotar. Och därför kan nu kunder som redan har bokat en biljett till Mexiko avboka resan och få pengarna tillbaka eller omboka till ett senare datum.
För svenska charterbolag är säsongen i Mexiko över. Resebyrån Ticket säljer enstaka flygbiljetter till Mexiko, men hittills har kundernas oro uteblivit.
–Den här tiden på året är Mexiko en liten destination för oss. Däremot har vi fått fler frågor från kunder som ska resa till USA där vissa fall av smittan har upptäckts, säger Martin Durnik, kommunikationsansvarig på Ticket privatresor.
Vad gäller om- eller avbokningar hos Ticket säger Martin Durnik att resebyrån följer flygbolagen eller researrangörernas regler.
–Självklart försöker vi hjälpa våra kunder så långt det går, men vi har inte ändrat på några direktiv, säger han.
Konsumentverket har slutit avtal med flera svenska branschorganisationer inom turistnäringen. Överenskommelsen grundar sig på allmänna villkor för paketresor och vad som gäller om en krissituation uppstår.
–Så som situationen är just nu i Mexiko har man rätt att avboka en resa. Om UD eller Smittskyddsinstitutet avråder från att resa ska kunden kunna få sina pengar tillbaka. Men även researrangörerna har rätt att ställa in resor om de anser att det inte är lägligt att resa till ett visst område, säger Henrik Hoffmeister, jurist på Konsumentverket.








