George Soros har gjort sig känd som en ganska besk kritiker av Tysklands hantering av eurokrisen. Och i en intervju i Financial Times inför ett tal han ska hålla ikväll i Berlin, säger han att det är dags för landet att välja sida.

”Antingen förena sig med övriga Europas öde och ta risken att simma eller sjunka. Eller lämna euron, för det skulle lätta på problemen i eurozonen”, säger han till tidningen.

George Soros är framförallt kritisk mot de tuffa besparingar som Tyskland kräver av Europas krisländer. Det skulle bara skärpa motsättningen mellan kontinentens låntagare och långivare.

”Det är ett steg mot att permanenta uppdelningen av Europa i ett A- och ett B-lag”, säger han.

LÄS MER: ”Merkel leder Europa på fel väg”

LÄS OCKSÅ: ”Aggressiv insats ska rädda euron”

Han välkomnar ECB:s beslut att stödköpa statspapper, men säger att det inte är en lösning utan bara innebär en andningspaus.

George Soros förespråkar högre inflation under en kortare tid för att nå en tillväxt på 5 procent, plus en europeisk motsvariget till Internationella Valutafonden, som skulle stå för all risk i de obligationer som ECB köper. Denna konstruktion skulle ersätta de nuvarande räddningsfonderna, och köpa upp alla EU-länderns skulder ovanför 60 procent av BNP, som egentligen är maxgränsen enligt EU:s regelverk.

Fonden skulle ge ut en form av gemensamma eurobligationer. Soros pekar på att europeiska banker just nu satt in 700 miljarder euro hos ECB till noll procents ränta, och menar att dessa pengar kunde användas för att köpa obligationerna.

I praktiken innebär detta att EU blir en skuldunion, något som Tyskland motsatt sig om det inte samtidigt sker en samordning av finanspolitiken i Europa.

REPORTAGE: Finland – ett kluvet euroland.

George Soros får ofta själv kritik för att han är en girig spekulant som själv varit med om att sänka valutor.

”Men jag är inte bara en spekulant. Jag har i praktiken gått i pension. Jag tycker att det är lämpligt att tala ut vid min ålder”, säger den 82-årige miljardären till Financial Times.