Det är SEB:s syn enligt bankens Eastern European Outlook som presenterades på onsdagen.
BNP faller under 2009 kraftigt i fyra av de sex länder i den östeuropeiska regionen som rapporten täcker: Estland, Lettland, Litauen och Ukraina. I Polen och Ryssland blir nedgången mer moderat, tack vare relativt goda fundamenta.
Först 2010 stabiliseras ekonomierna men BNP fortsätter att sjunka i Baltikum och Ukraina. De på många håll stora bytesbalansunderskotten faller rejält i spåren av kollapsande import. Även inflationen sjunker kraftigt men ligger ännu på höga nivåer i Ryssland och Ukraina, skriver SEB.
I Baltikum fortsätter stålbadspolitiken. Det kan komma ytterligare budgetnedskärningar. Obalanserna i ekonomierna anpassas via sänkta löner och priser, så kallad interndevalvering.
”Vårt huvudscenario är att de fasta växelkurserna i Baltikum håller. Länderna får fortsatt uppslutning internationellt, av IMF och EU. Vi bedömer att IMF kommer att acceptera ett något större budgetunderskott i Lettland och att IMF-programmet löper vidare”, säger Mikael Johansson på SEB i en kommentar.



