Foto: MICHAEL BUHOLZER
Schweiziska armén, inklusive de 2 000 högsta officerarna, deltog nyligen i en stor övning kallad ”Stabilo Due”. I åtta städer i olika delar av det bergiga landet tränade infanterisoldater samt stridsflyg och specialstyrkor på ett särskilt riskscenario: ett Europa i kaos och sönderfall på grund av finanskrisen.
Der Sonntag skriver att soldaterna bland annat övade sig på att ta hand om stora skaror av flyktingar från närliggande länder som Grekland, Spanien, Italien, Frankrike och Portugal. Åtstramningspolitiken har bland annat i Grekland och Spanien lett till mer eller mindre våldsamma massdemonstrationer, och militärledningen utesluter inte möjligheten att regeringar faller i några av de mest krisdrabbade länderna och att det uppstår interna strider, som får folk att fly länderna.
Det schweiziska försvarsministeriet sa samtidigt till nyhetskanalen CNBC att det inte är omöjligt att armén måste vara beredd på att användas inom några år på grund av interna oroligheter.
– Det är inte uteslutet att finanskrisen kan leda till protester och våld i Schweiz. Armén måste kunna ingripa om polisen ber om hjälp, sa en talesman för armén till CNBC.
John R Schindler, professor vid U.S. Naval College, tror att armén i Schweiz förbereder sig för en annan typ av oroligheter, nämligen våld mot muslimer, eller våld av muslimer.
På sin blogg The XX Committe skriver han följande: ”Det är vida accepterat av europeiska säkerhetstjänster att om en ny Anders Behring Breivik skulle angripa muslimer, och inte sina egna, så skulle saker och ting snabbt kunna utvecklas på ett riktigt otäckt sätt.”
Der Sonntag citerar vidare en annan tidning, Schweizer Soldat, där Schweiz försvarsminister Ueli Maurer varnar för en eskalering av våldet i Europa.
– Det kan inte uteslutas att vi kommer att behöva armén om några år.
TEXT OCH BILDER: Här visas nya Gripen upp för schweizarna.
I Schweizer Soldat uttrycker Ueli Maurer sin oro över att så många länder skär ned på sina militära utgifter, i en tid då det finns risk för att den instabila situationen i Europa på kort tid kan bli än mer instabil. Genom att skrota sina arméer utsätter andra länder Schweiz för ett slags utpressning, menar han. Schweiz måste förstärka sin armé.
Ett led i detta är införskaffandet av 22 Gripen-plan, skriver gratistidningen 20 Minuten. ”Försvarsministern anser att Saabs stridsflygplan Gripen, en armé bestående av minst 100 000 soldater och en försvarsbudget på minst fem miljarder schweiziska franc per år, är en nödvändighet för att kunna försvara vårt land.”
Ett annat led i förstärkningen av armén är ett förslag som arméchefen André Blattman kommer att lägga fram i december: skapandet av fyra nya bataljoner på totalt 1 600 militära poliser. De ska kunna försvara strategiska punkter som flygplatserna, viktiga industrier och de internationella organisationerna i Genève.
Försvarsledningens synpunkter är kontroversiella i Schweiz. Landets stora armé, som i nuläget kan inkalla 200 000 värnpliktiga soldater, är ifrågasatt. Nästa år ska det hållas en folkomröstning om värnpliktssystemets framtid.
Josef Lang, vice ordförande för Schweiz Gröna parti och ledare för Schweiz fredsrörelse, säger till CNBC att försvarsministeriet använder krisen i Europa för att ge mer kredibilitet till armén. Han tror att det är osannolikt att schweizarna kommer att få uppleva liknande upprorsscener som man kunnat se i Grekland och Spanien. Liknande åsikter har GSOA, en grupp som arbetar för nedrustning i Schweiz.
– Den schweiziska armén letar desperat efter sitt existensberättigande, därför söker de hela tiden efter nya uppgifter, säger en talesman för GSOA till CNBC, och fortsätter:
– Det finns några små grupper som gillar att slå sönder fönsterrutor. Men det inträffar bara några gånger per år, och sådana händelser är inte värre än att polisen kan hantera dem själva.
Populära quiz på nliv.se:
Mer i ämnet
- 7 okt 2012 Ett av kalla krigets hemligaste rum
- 26 sep 2012 Exportchef: ”Brasilien köper JAS Gripen”
- 12 okt 2012 Här visas nya Gripen upp för schweizarna
- 20 sep 2012 Regeringen kan avbeställa Gripen
- 22 sep 2012 Vd: Gripen kommer att hålla budgeten






