Den norska oljefonden, vars officiella namn är Statens pensionsfond och som kontrolleras av Norges Bank Investment Management, sitter på en förmögenhet värd omkring 600 miljarder dollar, eller 3 693 miljarder norska kronor. Hittills har den investerat relativt konventionellt, med 60 procent i aktier och 40 procent i obligationer, samt en liten fraktion i fastigheter.

På senare tid har det debatterats flitigt i Norge om hur fonden borde investera, skriver Financial Times. Pål Haugerud, chef för det norska finansdepartementets kapitalförvaltning, säger i en intervju att fonden bestämt sig för att börja utnyttja tillfällen då marknaden torkar ut, som den gjorde vid förra finanskrisen.

– Fonden kan börja utnyttja sin position som en långsiktig investerare till att ge smörjmedel i tider då det råder brist på vätska.

• LÄS MER: ”Etik kostade oljefonden över 10 miljarder norska kronor”

Vid den förra finanskrisen fick oljefonden kritik för att den förlorade för mycket i värde. Den allmänna åsikten var att den hade investerat för aggressivt, men en ny utredning, sjösatt av regeringen, visar att det var tvärtom - förlusterna berodde i hög grad på att fonden hade investerat för passivt.

Med den nya strategin kommer fonden bland annat att favorisera mindre företag framför större och leta undervärderade aktier snarare än att satsa på aktier som redan snabbt stigit i värde. Tidigare har fonden varit bunden vid balanserande regler som exempelvis tvingar placerarna att köpa stamaktier och sälja obligationer då aktiepriserna fallit och obligationspriserna stigit.

Haugerud, som bossar över tolv tjänstemän som placerar fondens enorma tillgångar, påpekar för Financial Times att oljefonden inte är vilken fond som helst, den äger en procent av världens alla stamaktier och några procent aktier i nästan varje europeiskt land. Om den börjar satsa systematiskt på aktier med högre risk kommer det att få betydelse för hela världsekonomin.

• LÄS MER: ”Centralbankschef varnar för att använda för mycket av oljepengarna”

Financial Times skriver att den norska oljefondens nya inriktning kommer att granskas noga av omvärlden. Den kan bli en förebild för andra jättefonder, som Abu Dhabi Investment Authority, en oljefond i mellanöstern vars värde uppgår till 400 miljarder dollar.

Fonden har på senare tid flyttat en stor del av sina tillgångar från krisande länder i Europa, och satsat mer på tillväxtmarknader utanför Europa.

• LÄS MER: ”Oljefonden viktar om”