Cypern sökte i somras ekonomisk hjälp för att stötta sina två största banker som drabbats hårt av krisen i Grekland. Beslutet att inte bara vända sig till EU om hjälp, utan även till Ryssland, väckte viss förvåning.
Ryssland beviljar Cypern miljardlån
Ryssland beviljar ett nödlån på fem miljarder euro till Cypern, skriver den cypriotiska tidningen Politis. Pengarna ska betalas ut i samråd med Internationella valutafonden (IMF). Finansminister Vassos Shiarly ville dock inte kommentera uppgifterna i tidningen.
Jag är inte förvånad.
Bo
Fler kommentarer 2
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna.
Alla kommentarer modereras efter publiceringen av SvD eller av oss anlitad personal. Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet
Vänliga hälsningar, Olle Zachrison, chef SvD Näringsliv





