Med en arbetslöshet på över 10 procent, ett budgetunderskott på 9,3 procent av BNP, och en redan hög - och stigande - statsskuld, har Portugals socialistiska minoritetsregering kniven mot strupen.

Statfinanserna måste saneras, men de stentuffa sparplanerna hotar samtidigt att fälla regeringen.

I dag, fredag, presenterar minoritetsregeringen en oerhört tuff besparingsbudget som största oppositionspartiet, konservativa PSD, hotat att fälla.

Men även om oppositionspartiet har haft en hårdkokt retorik hoppas många bedömare på att oppositionen ska se till nationens intresse och lägga ned sin röst när budgetförslaget presenteras i parlamentet.

- Om PSD kastar budgetförslaget i sjön riskerar det utlösa en politisk kris med stigande räntor och finansiell oro som följd, säger Christian Carlsson, ambassadråd i Lissabon.

Portugisiske premiärministern José Sócrates har hotat att avgå om PSD förkastar budgetförslaget. Samtidigt har Portugal presidentval i januari 2011, och ett nyval kan inte sjösättas förrän 55 dagar efter det att den nya presidenten tillsatts. Först våren 2011 skulle alltså en ny regering kunna installeras.

- Om den sittande minoritetsregeringen får igenom sin sparbudget blir effekterna för den portugisiske medborgaren genast kännbar, säger Christian Carlsson.

Krispaketen som presenterats motsvarar totalt 5 procent av BNP. Och på den långa listan av besparingsåtgärder finns en sänkning av offentliganställdas löner med 5 procent för 2011. Under återstoden av 2010 ska lönerna för offentliganställda frysas.

Fryses gör också pensionerna, och det har införts anställnings- och befordringsstopp inom den offentliga sektorn.

Till det kommer neddragningar inom socialförsäkringssystemet och en skrinläggning av offentliga investeringar.

Bland annat har det funnits planer på att bygga en ny internationell flygplats i Lissabon och höghastighetståg som kopplar samman norra delarna av Portugal med huvudstaden.

Andra besparingsåtgärder går ut på att den statliga bilparken ska krympas med 20 procent och att den vanligaste momssatsen ska höjas från 21 procent till 23 procent.

Dessutom har det framlagts ett förslag om en engångsåtgärd som innebär att motsvarande Televerkets pensionskassa på 2,6 miljarder euro överförs till staten. Det ska tillfälligt förstärka budgeten.

1 miljard av dessa 2,6 miljarder ska användas för att betala två u-båtar som Portugal beställde för sex år sedan.

I slutet av september fördes det visserligen hemliga samtal mellan minoritetsregeringen och oppositionspartiet om budgeten för 2011. Men samtalen bröt ihop. Det som oppositionen huvudsakligen motsätter sig är en höjning av skatterna, bland annat momsen.

Och premiärminister José Sócrates, som under våren och sommaren lovat att det inte ska bli några skattehöjningar, har inte blivit populärare efter löftesbrottet.

- En politisk kris skulle inte bara skapa oro, det skulle sannolikt försena nödvändiga sparåtgärder, säger Christian Carlsson.

Regeringen har sagt att det nuvarande budgetunderskott på cirka 9,3 procent av BNP ska pressas ned till ett underskott på 7,3 procent i slutet av året. Tiden håller på att rinna ut.

Dessutom är målet att ta ned budgetunderskottet till 4,6 procent under 2011, något som kan försvåras av den svaga tillväxt som prognostiseras.

Portugals centralbank bedömer att BNP-tillväxten landar kring nollstrecket under 2011.

Internationella valutafondens (IMF) bedömning är mer negativ. Enligt en färsk rapport förutspår IMF att Portugals ekonomi backar 1,4 procent under 2011. Standard & Poor’s bedömning är att ekonomin krymper med 1,8 procent under samma period.

Samtidigt har den statsfinansiella krisen gjort det betydligt dyrare för Portugal att låna. För närvarande uppgår räntan på portugisiska 10-åriga statsobligationer till drygt 6 procent, vilket gör den bräckliga statsfinansiella situationen ännu svårare att hantera.