Enligt Federal Reserve har den ekonomiska återhämtningen bromsat in och Fed behöll sitt budskap om att omständigheterna talar för ”exceptionellt låg” ränta under en utdragen (extended) period.

Den amerikanska centralbanken säger sig vara redo för nya stimulansåtgärder; kommittén (FOMC) lade till ett nytt stycke om att den är ”redo att erbjuda ytterligare ackommodation vid behov för att stötta den ekonomiska återhämtningen”.

Kommittén säger sig också ha målet att ”återföra inflationen, med tiden, till en nivå som är konsistent med dess mandat”.

Fedkommittén fastslår att ny information sedan föregående möte tyder på att takten i återhämtningen för produktion och sysselsättning har bromsat in de senaste månaderna.

Hushållskonsumtionen ökar gradvis, men hämmas ännu av en hög arbetslöshet, dämpad inkomstutveckling, lägre bostadsförmögenheter och strama kreditförhållanden.

Företagens investeringar i utrustning och programvaror stiger, skriver kommittén, men i en långsammare takt än tidigare i år. Investeringar i anläggningar är fortsatt svaga.

Kommittén konstaterar att arbetsgivarna är fortsatt motvilliga att utöka antalet anställda. Bostadsbyggandet ligger kvar på en nedpressad nivå. Bankutlåningen har fortsatt att sjunka, men i en reducerad takt de senaste månaderna

”...takten i den ekonomiska återhämtningen kommer troligen att bli modest på kort sikt”, skriver Fomc.

Kommittén konstaterar vidare att måtten på underliggande inflation ligger på ”en nivå som är något lägre än det som kommittén anser vara mest konsistent, på längre sikt, med mandatet att erbjuda maximal sysselsättning och prisstabilitet”.

Kommittén åtar sig fortsatt att bevaka de ekonomiska utsikterna och den finansiella utvecklingen och kommer att använda policyverktygen vid behov för att stödja ekonomisk återhämtning och prisstabilitet och, enligt ovan, erbjuda ytterligare ackommodation vid behov

Federal Reserves styrränta ändrades senast den 16 december 2008, då den sänktes från 1,0 procent till ett intervall på 0,0-0,25 procent.