- Både personal och kunder i vårt varuhus i Chengdu evakuerades när skalvet kom, halv tre på eftermiddagen lokal tid, säger Ylva Magnusson, presschef för Ikea Sverige till E24.
Ericsson har fabriker och ett forsnings- och utvecklingscenter i Chengdu.
- Fabriken är intakt och all personal är oskadd. En kontorsdel är något skadad, men verksamheten pågår som vanligt, säger Åse Lindskog till Nyhetsbyrån Direkt.
I Chongqing ligger ABB:s transformatorfabrik, som betraktas som världens största med sina 950 anställda.
- Jag har varit i kontakt med chefen, Matti Stor, och han rapporterade att de anställda kände av skalvet och gick ut. Där var de i 20 minuter och sedan återvände de till arbetet. Ingen skadades och arbetet pågår som vanligt, säger Christine Gunnarsson, presschef vid ABB Sverige till E24.
I Chongqing finns också tre kontorsanläggningar och inte heller de anställda där uppges ha skadats och inte heller blev det några materiella skador av det skalv som uppmätte 7,8 på Richterskalan.
ABB har även kontor i Chengdu och inte heller där hade någon påverkats av skalvet.
Volvo personvagnar tillverkar Volvo S40 i en fabrik i Chongqing, som delas med Chang An Motors, Mazda och Ford. Där befinner sig enligt presschefen Maria Bohlin ett 50-tal svenskar, varav 14 bor och arbetar där permanent. Resten av svenskarna är konsulter eller anställda som arbetar periodvis på orten.
- Allt är okej med all personal, enligt en rapport jag har fått därifrån på morgonen. Under natten hade de några efterskalv, men idag pågår arbetet som vanligt, säger Maria Bohlin till E24.
Det första skalvet, som ägde rum strax efter halv åtta svensk tid i går, måndag, är det värsta på 30 år. Måndagens jordbävning hade magnituden 7,8 och har följts av våg efter våg med kraftiga efterskalv.
Dödssiffrorna uppgick officiellt till omkring 10 000 på tisdagsmorgonen men väntades stiga dramatiskt, enligt AFP och Reuters.
Minst 10 000 människor har begravts i en enda stad, Mianzhu i Sichuanprovinsen. I staden Dujiangyan nordväst om provinshuvudstaden Chengdu rasade två skolor samman. I den ena begravdes 900 tonåringar när en tre våningar hög byggnad kollapsade.
På tisdagsmorgonen hade 60 av dem grävts fram döda. I en annan skola uppgavs färre än 100 av 420 elever ha överlevt.



