Jättelika trafikstockningar och stopp för tåg- och flygtrafik i Aten på fredagen visar att grekerna i gemen inte vill acceptera regeringens åtstramningar. En generalstrejk som landets största fackföreningar uppmanat till inleddes bara timmarna innan parlamentet började debattera åtstramningspaketet och lamslog stora delar av samhället.
Under morgonen fungerade inga kommunala kommunikationer i och runt huvudstaden. Tåg och flyg ställdes in under förmiddagen och även sjukhus, skolor och tidningar berördes.
Regeringens paket består av tre delar med nedskärningar omfattande 4,8 miljarder euro.
Regeringen vill försöka få ner budgetunderskottet på 12,7 procent med fyra procentenheter i år.
Men generalstrejken och färska opinionsmätningar visar att regeringen inte fått med sig befolkningen, även om nästan 80 procent redan på förhand trodde att åtstramningarna skulle röstas igenom.
Men hela 90 procent av de statsanställda motsätter sig exempelvis helt och hållet att staten ska skära 30 procent av de traditionellt väl tilltagna bonusutbetalningarna vid storhelger som jul och påsk. En majoritet tror också på omfattande samhällsoroligheter under året. Men det finns också stöd för skattehöjningar på alkohol och tobak.
Under fredagens oroligheter utanför parlamentet skadades fackföreningen GSEE:s ledare Giannis Panagopoulos lindrigt när han angreps av okända män. Polisen använde tårgas mot grupper av protesterande som försökte vandalisera parlamentsbyggnaden och misshandla andra demonstranter
Premiärminister Giorgos Papandreou reste samtidigt till Berlin för samtal med Tysklands förbundskansler Angela Merkel. Papandreou är på tiggarstråt men har officiellt förklarat att hans EU-rundresa inte handlar om att be om pengar. Tyskland är den starkaste ekonomiska kraften i unionen. Papandreou vill ha något slags solidaritetsbevis från eurozonen och EU för att göra Grekland mera kreditvärdigt i jakten på nya lån.
Den tyska kritiken mot ”svikaren” Grekland inför besöket har varit mycket hård.
- Han sade att han inte ville ha en enda cent och vi tänker inte ge dem en enda cent, mullrade ekonomiminister Rainer Brüderle med anspelning på Papandreous ord.
Tidningen Bild skrädde inte orden i sitt ”öppna brev” till Papandreou:
”Ingen i detta land behöver betala tusentals euro i mutor för en sjukhussäng. Vi delar inte ut pensioner till generalsdöttrar som inte kan hitta en make . . .taxichaufförer lämnar kvitton och bönderna får inte miljarder euro för ickeexisterande olivlundar,” dundrade tidningen.



