”Vi kan mycket väl ha 2,5 procents tillväxt under det nuvarande kvartalet. Anledningen är att det har varit sådan extraordinär hög takt på lagerlikvidering att produktionsnivåer är klart under konsumtionen”, sade han.
Han sade sig vara ganska säker på att vi nått botten och att han inte tror på någon dubble dip. Mitten av den förra månaden utgjorde botten, om man ska tro veckostatistik rörande produktion för diverse industrier, enligt den före detta Fed-chefen.
Stabilisering av den amerikanska bostadsmarknaden och privatkonsumtion i kombination med ett bättre finansiellt klimat och ökad offentlig konsumtion har gjort sitt för att hjälpa till att recessionen nu gått mot sitt slut.
”Kortsiktigt är jag optimistisk, men med många varningar. Bostadsmarknaden har stabiliserats temporärt”, sade han och konstaterade att det är möjligt att ekonomin återhämtar sig fastän huspriser faller med ytterligare runt fem procent.
”Men om huspriser faller med 10 procent eller mer skulle det skapa en kraftig ökning av forclosures”, sade han uppger Bloomberg news.



