LÄS MER: ”Mitt Romney står i skuggan av Ryan”

Den 8 oktober är en ödesdag för Grekland. Då sammanträder euroländernas finansministrar i Luxemburg för att avgöra om Grekland ska få fortsatt stöd eller inte. Underlaget är den granskning av hur den grekiska regeringen har klarat av att genomföra spar- och reformpolitiken, som den så kallade trojkan genomför under hösten.

Inspektörer från EU, Europeiska centralbanken och Internationella valutafonden reser i september till Aten för att granska om Grekland har uppfyllt villkoren för de ekonomiska stöd som hittills har betalats ut.

Det slutgiltiga beslutet väntas vid EU-toppmötet den 19 oktober. Ett besked om stopp för fortsatt stöd kan leda till att Grekland tvingas lämna euron bara veckor före det amerikanska presidentvalet. Det är det scenariot som oroar den amerikanska administrationen, enligt The Independent.

LÄS MER: ”Arbetslöst USA hotar president Obama”

Den ekonomiska oron som skulle bli följden av en ”Grexit” skulle påverka möjligheterna till ett omval av Barack Obama negativt, befarar den amerikanska administrationen. Den har därför uppmanat regeringarna inom eurozonen att undvika alla drastiska åtgärder före presidentvalet, uppger tidningen med hänvisning till brittiska regeringskällor.

Europeiska ledare tros reagera positivt på propåerna, eftersom republikanernas kandidat Mitt Romney anses vara mer isolationistisk, skriver The Independent.

President Obama diskuterade eurokrisen i ett samtal med den brittiske premiärministern David Cameron i onsdags. Båda välkomnade då uttalandena från Europeiska centralbanken att den står fast bakom euron.

Den grekiske premiärminister Antonis Samars besöker under fredagen Berlin för diskussioner med den tyska förbundskanslern Angela Merkel och fortsätter därefter till Paris för ett möte med den franske presidenten François Hollande under lördagen.

LÄS MER: ”Romney drar in mer pengar än Obama”