Fed åtar sig att köpa statspapper för motvarande 265 miljarder kronor i månaden för att få fart på den amerikanska ekonomin. Beskedet fick tummen upp av marknaden. Reaktionen i Asien har inte låtit vänta på sig. Hongkongbörsen hade vid 7.30-tiden stigit med 2,9 procent och nådde under morgonen sin högst nivå sen i maj.
Tokyobörsen är upp drygt 2 procent och Shanghaibörsen steg 0,72 procent i den tidiga handeln. Bland de aktier som stiger mest just nu är stål- och fraktbolag samt bank - och finansaktier. Gulpriset har stigit liksom priset på olja som under morgonen nått en nivå på drygt 99 dollar per fat.
Under morgonen har samtidigt Japans regering för andra månaden i rad skruvat ned utsikterna för den japanska ekonomin.
”Den ekonomiska återhämtningen verkar ta en paus på grund av inbromsningen i världsekonomin”, skriver regeringen i rapporten.
I regeringens förra månadsrapport hette det att ekonomin var på väg att återhämta sig i ”måttlig takt” men att ”svaga rörelser har gått att se på senare tid”.






