Det är tidningen OmVärlden som har granskat Swedfunds förehavanden. Granskningen visar att 98 miljoner av Swedfunds pengar slussades via skattebefriade centrum såsom Cayman Island, Brittiska Jungfruöarna och Mauritius förra året.
Swedfund har som mål att investera i företag i utvecklingsländer, bland annat mikrofinansinstitut, men hjälper också svenska företag som vill etablera sig i utvecklingsländer. De senaste tre åren har Swedfund fått en miljard extra av staten.
Vid årsskiftet hade Swedfund investeringar i 16 olika fonder, bland annat i Mauritius, Cayman Islands och Brittiska Jungfruåöarna, men även fonder i Kenya, Tanzania, Costa Rica och Zambia.
I Norge har utrikesdepartementet förbjudit nya biståndssatsningar genom fonder i skatteparadis och tillsatt en utredning av de nuvarande fonderna.
– Utredningen kommer att föreslå att Norge avvecklar alla fonder i skatteparadis. Vi vänder oss emot bristen på transparens i skatteparadis och att de bidrar till kapitalflykt från u-länder, säger Lars Löberg på norska UD till OmVärlden.
Swedfund säger dock att de på grund av brist på personal inte själva klarar att göra direktinvesteringar i hela Afrika, och att fonderna är ett sätt att göra bredare investeringar.
– Vi har full kontroll över alla penningströmmar via fonderna. Pengarna går direkt till bestämda projekt i utvecklingsländerna, säger Lars Gårdö, styrelseordförande i Swedfund till tidningen.
Swedfund fattade under 2008 beslut om investeringar på 500 miljoner kronor, varav omkring 20 procent gick genom åtta fonder som är registrerade i skatteparadis, skriver OmVärlden.



