Börserna rusar i New York, Nasdaq är på sin högsta nivå sedan år 2000, Stockholmsbörsen öppnar starkt uppåt. Fed-chefen Ben Bernanke gläntade igår på dörren till ett vapenskåp där det finns en obegränsad arsenal finansiella verktyg för att stimulera ekonomin.

Just att Bernanke nu gjorde en så tydlig koppling mellan stödåtgärderna och utvecklingen på arbetsmarknaden tolkades av experterna som både djärvt och förvånande. Så länge inte den amerikanska arbetslösheten, idag 8,1 procent, viker ”substantiellt” så kan Fed plocka fram egentligen hur mycket stödkraft som helst var andemeningen från ”Big Ben” på torsdagskvällen. Ingen borte gräns är satt.

LÄS MER: ”Arbetsmarknaden bör oroa alla amerikaner.”

Just det senare glädjer naturligtvis marknader som den senaste tiden skämts bort med konstgjord andning i form av påhittiga ”lättnader” från centralbankerna. Men bara en sådan sak som att Nasdaq-börsen igår kväll nådde 12-årshögsta – mitt i ett läge när den amerikanska ekonomin vägrar lyfta, eurokrisen är ett öppet sår och Kina bromsar in – ja, det är skäl nog att ha en allvarlig diskussion om begrepp som ”sundhet”, ”uthållighet” och faktiskt om det ens är ”marknadsekonomi” som råder.

Det pågår just nu en hejdundrande finansiell kapprustning mellan Ben Bernanke och ECB-chefen Mario Draghi. Högsta mode i det racet verkar vara att just att utlova obegränsade stöd för att stabilisera marknaderna.

Men det intressanta i gårdagens Fed-besked är just det faktum att det inte längre handlar om att temporärt lappa ihop dysfunktionella marknader som under krisvintern 2008/2009. Nu kopplas de extraordinära insatserna till den reella ekonomin på ett nytt och uttalat sätt. Därigenom förstärks armkroken mellan centralbankernas penningpolitiken och politikernas finanspolitik.

LÄS MER: Börsfest i Asien efter Bernankes besked.

Här finns också många både skrämmande och intressanta frågor att borra djupare i: vad händer med inflationen på sikt, hur snabbt sjunker sufflén ihop om stimulanserna rullas tillbaka och är det så att centralbankernas agerande fördröjer strukturella åtgärder som politikerna annars skulle ha varit tvingade att ta? En annan risk är ju att bolagens verkliga problem med en orolig konjunktur döljs av börskurser som pekar spikrakt uppåt.

Den här meningen ur SEB:s morgonbrev kommer i alla fall jag ha ringande i öronen när börserna nu med dopade steg rusar framåt:

”Vi bevittnar inte bara de stora elefanternas dans: Bernanke visar nya monetära muskler och går i oavgjord kraftmätning med ECB-chefen Draghi. Vi har också framför oss ett gigantiskt historiskt ekonomiskt experiment inom ekonomisk politik.”

LÄS MER: Stockholmsbörsen stiger kraftigt.

BÖRSEN: Följ utvecklingen på världens börser här.