Enligt den borgerliga alliansens förslag ska taxeringsvärdena i ett första steg frysas omedelbart och skatten på mark begränsas till 5 000 kronor. Förändringen ska delvis finansieras med en fast kommunal avgift på cirka 2 800 kronor.
Enligt en genomgång som Rapport gjort av den genomsnittliga taxeringen och fastighetsskatten i landets 290 kommuner kommer nio av tio husägare inte alls att påverkas av alliansens förslag. De 15 kommuner som gynnas ligger alla i Stockholmstrakten. Mest tjänar den genomsnittlige villaägaren i Danderyd. Där innebär alliansens förslag en årlig skattesänkning på cirka 9 000 kronor. Men även fastighetsägarna i Stockholm, Lidingö, Solna, Sundbyberg, Vaxholm och Nacka, med flera kranskommuner, kan glädja sig åt sänkningar på flera tusen kronor om alliansens förslag blir verklighet.
I Rapports undersökningen framkommer också att i 40 kommuner skulle husägarna betala mer skatt med kristdemokraternas förslag med en fast kommunal avgift jämfört med idag. I denna grupp återfinns fastighetsägare i många glesbygdskommuner. Kristdemokraternas partiledare Göran Hägglund säger dock i ett uttalande från igår att alliansen är överens om att ingen ska behöva betala mer än den fastighetsskatt man har under 2007.
Alliansens fastighetsskatt gynnar Storstockholm
Bara var tionde husägare gynnas av alliansens förslag om förändrad fastighetsskatt. Alla finns i Stockholmstrakten.

