SvD testar tv-apparater särskilt lämpade för användning i båten.
Det finns olika uppfattningar om tv och båtar. Det finns de som hävdar att tv-apparater inte hör hemma i båtar, utan på sjön ska man koppla av och komma bort från vardagen och jäktet hemma.
Men det finns också många, inte minst barnfamiljer, som vill kunna se på tv när det är ute med båten.
Det rörliga friluftslivet, dit båtlivet tillhör, är en av anledningarna till att vi har ett digitalt tv-nät som täcker hela landet. Om det bara handlade om att förse tätorter och bostadshus som inte ligger i satellitskugga med tv hade det knappast behövts.
Men om man ska kunna se tv när man är ute med en husvagn eller en båt är distribution av tv via ett sändarnät i princip den enda vettiga lösningen.
Tv-apparaterna har blivit mycket mindre och billigare de senaste åren. Dessutom finns det nu många apparater om har en inbyggd digital tv-mottagare och då behöver man inte någon digitalbox för att kunna se på tv. För att kunna se de fria kanalerna behöver man inte mer än tv:n och en antenn.
Fast om man vill kunna se på betalkanalerna i Boxers marknät krävs att man skaffar en tv som har en uttag för så kallad ca-modul där man kan stoppa in programkortet. Men det är inga problem att använda samma programkort som man har hemma. Har man inget går det att skaffa korttidskort från Boxer. Boxers Mix kontantkort kostar 795 kronor och gäller i tre månader från det man aktiverat det. I princip en hel båtsäsong. En månads påfyllning kostar 275 kronor.
Antenn och mottagningssignal kan fortfarande vara ett problem. Men om man skaffar en så kallad båtantenn för en 700–800 kronor ökar chansen till bra mottagning rejält.
Beroende på hur man ordnat elförsörjningen ombord så kan det spela stor roll hur mycket el en tv-apparat förbrukar. Det kan vara läge att kontrollera det innan man bestämmer sig för vilken man ska köpa.
En del apparater har inbyggd dvd, men en smidigt alternativ till det är att välja en tv som kan spela upp från usb. Då kan man kopiera över filmer dit och bara ha usb-stickan med sig till båten.
Avant
Liten och smidig dvd-spelare som också har in inbyggd tv-mottagare för marknätet. Klarar dock bara de fria kanalerna. Kan spela upp inspelat från dvd, usb och minneskort.
Modell: PD-D900
Pris: 1490 kr
Elförbrukning, drift: 10W
Skärmstorlek: 9 tum
Inbyggd mottagare: Ja
Dvd: Ja
Hdmi: Nej
Usb: Ja
Minneskort: Ja
Hd-ready: Nej
Vikt: 1 kg
Mått: 240x45x180 mm
Dmtech
För den som vill ha en stor skärm som hela familjen kan samlas kring. Kräver lite större utrymmen ombord och drar lite mer el. Har inbyggd dvd-spelare.
Modell: LED24DT-B
Pris: 2990 kr
Elförbrukning, drift: 45W
Skärmstorlek: 24 tum
Inbyggd mottagare: Ja
Dvd: Ja
Hdmi: Ja
Usb: Nej
Minneskort: Nej
Hd-ready: Ja
Vikt: 5 kg
Mått: 583x420x165 mm
Finlux
Ganska prisvärt alternativ för dem som vill ha en lite större tv ombord. Fast dvd och inspelat material kan man bara se genom att ansluta en extra extern enhet.
Modell: 22FLY850U
Pris: 1599 kr
Elförbrukning, drift: 47 W
Skärmstorlek: 22 tum
Inbyggd mottagare: Ja
Dvd: Nej
Hdmi: Ja
Usb: Nej
Minneskort: Nej
Hd-ready: Ja
Vikt: 4,7 kg
Mått: 532x376x117 mm
Grundig
En tv som klarar det mesta. Inspelning kan man göra med hjälp av en usb-sticka. Från den kan man också spela upp inspelat material man tagit med sig hemifrån.
Modell: Leemax 19
Pris: 3300 kr
Elförbrukning, drift: 30W
Skärmstorlek: 19 tum
Inbyggd mottagare: Ja
Dvd: Nej
Hdmi: Ja
Usb: Ja
Minneskort: Nej
Hd-ready: Ja
Vikt: 3 kg
Mått: 455x305x90 mm
Limited Label
Smidig 12-voltare som klarar usb. Men den saknar inbyggd digital tv-mottagare och en extra digitalbox ombord kan kännas onödigt.
Modell: LATONA LED1950
Pris: 1995 kr
Elförbrukning, drift: 25W
Skärmstorlek: 19 tum
Inbyggd mottagare: Nej
Dvd: Nej
Hdmi: Ja
Usb: Ja
Minneskort: Nej
Hd-ready: Ja
Vikt: 3 kg
Mått: 470x355×48 mm
Saga
Välutrustad 22-tummare för dem som i första hand vill se på inspelat material på dvd eller via usb-sticka. Den saknar digital mottagare vilket är ett klart minus inte minst med tanke på priset.
Modell: 22TC421BGDVD
Pris: 2995 kr
Elförbrukning, drift: 40W
Skärmstorlek: 22 tum
Inbyggd mottagare: Nej
Dvd: Ja
Hdmi: Ja
Usb: Ja
Minneskort: Nej
Hd-ready: Ja
Vikt: 3,8 kg
Mått: 465x362x180 mm



