–Det var inte helt lätt att komma till Sverige och prata svenska. Det svenska språk jag lärt mig hemma innehöll inte en massa slang och svordomar. I början hade jag svårt att förstå vad folk sa.
Hon hade bestämt sig för att åka till USA efter studenten. Handelshögskolan i Stockholm var hon inte alls intresserad av.
Det fanns flera skäl till det. Hon var trött på Stockholm, pappa och farfar hade både gått på Handels och hon ville inte följa i deras fotspår. Dessutom kände hon sig inte så tävlingsinriktad som hon trodde att alla på Handels var. Och hon trodde inte hon skulle få tillräckligt höga betyg. Men det fick hon.
–Jag kom från tyska skolan och då var det inte så svårt att få högsta betyg, 20 poäng.
En kompis tyckte jag skulle använda mina höga betygspoäng och söka till Handels. ”Det kan vara roligt att säga att du kom in”, sa hon.
–Jag kom in, gick på introduktionsveckan och upptäckte kårlivet. Jag hade fruktansvärt roligt och blev så överraskad av hur trevliga alla var. Hon ”frös” sin plats, åkte till USA, jobbade i Frankfurt (på Jones Lang LaSalle) och till Frankrike för en språkkurs.
–Sedan kom jag tillbaka till Handels och började studera och har stormtrivts. Främsta anledningen är kåren.
I år har hon fått Kårstipendiet som innebär att hon går en åttaveckors kurs på Harvard i sommar i psykologi.
–Jag älskar Handels men det betyder inte att jag älskar ekonomi. Siffror är inte så roligt. Hon vill syssla med produktutveckling, marknadsföring. Att arbeta med att placera produkter på marknaden, tror hon skulle vara rätt för henne.
Hon vill ha ett jobb som hon trivs med men där det ska finnas utrymme för mammaledighet när det blir aktuellt. Hon tror inte det är omöjligt för kvinnor att erövra även de högsta positionerna.
–Visst finns diskriminering men då får man fajtas och stå på sig. Kvinnor kan och jag är övertygad om att man går på kompetens.
–Min inställning är att det är väldigt, väldigt lite som är omöjligt.




