Som E24 avslöjade i tisdags i förra veckan har Sjätte AP-fonden tillsatt Åsa Rödén, särbo till AP-fondens vd Erling Gustafsson, som vd i portföljbolaget Xeratech. Sjätte AP-fondens kommunikationschef kallade då tillsättningen ”oegentlig”, se artikel här.
Dagen efter hävdade Sjätte AP-fondens styrelseordförande Lennart Jeansson i ett pressmeddelande att det var han som på egen hand behandlat frågan kring Åsa Rödén, sedan Xeratechs grundare fört fram hennes namn.
Grundarna, som av AP-fonden anklagats för plundring av bolaget, tillbakavisar dock detta.
”Jag kan gå ed på att det var Sjätte AP-fondens förslag”, har grundaren Stefan Nilsson sagt till E24.
Xeratechs grundare kände inte alls till Åsa Rödén innan hon dök upp som konsult för Sjätte AP-fonden, ett jobb hon också fick sedan hon i flera år haft en hemlighållen relation med Erling Gustafsson. Denna relation mörkades till och med på det styrelsemöte i Sjätte AP-fonden i förra veckan som skulle behandla den påstådda plundringen av Xeratech
Lennart Jeansson säger också att han behandlade vd-frågan utan någon som helst inblandning av Erling Gustafsson.
Vidare hävdar Lennart Jeansson att Åsa Rödén räddat mycket i Xeratech. Samtidigt visar det sig att flera storkunder sagt upp sina avtal med bolaget på grund av missnöje med just Åsa Rödén.
Sedan dess har Lennart Jeansson gjort sig oanträffbar för samtliga medier som vid ett flertal tillfällen sökt honom.
I pressmeddelandet försökte Sjätte AP-fonden sig på ett gammalt trick; ”Lennart Jeansson befinner sig på en sedan länge planerad tjänsteresa och är svår att nå under dagen. ”Jeansson har dock befunnit sig i Sverige under hela sin tid i radioskugga.
Dagens variant är att ”Lennart säger ingenting förrän han har stämt av alla aktuella frågor i styrelsen.”
Och med tanke på att det är jultider så lär det dröja, inte minst om övriga styrelseledamöter precis som Lennart Jeansson lyckas hitta Sveriges få mobillösa platser under jul- och nyårshelgen.
Finansmarknadsminister Mats Odell sa i förra veckan till E24 att han ”förutsätter att styrelsen inte bara till mig utan även för svenska folket visar hur man ska ha ett fortsatt förtroende i hanteringen av den här frågan”, se artikel här.
”Alla kort måste upp på bordet”, fortsatte ministern.
Men sedan dess har det varit väldigt tomt på det bordet.
När Mats Odell 2007 utsåg Lennart Jeansson till ny ordförande i Sjätte AP-fonden sa Odell att ” Vi är mycket glada att Lennart Jeansson nu har åtagit sig det ansvarsfulla uppdraget som ordförande i Sjätte AP-fonden. Lennart Jeansson har en odiskutabelt kvalificerad bakgrund som kan bli till stor nytta för fonden”.
Därefter utsåg Mats Odell även Lennart Jeansson som styrelseledamot i Rådet för minskat statligt ägande. Där fick Lennart Jeansson kritik för jäv inför försäljningen av Vasakronan.
Detta eftersom Jeansson både är synnerligen välbetald ordförande i Göteborgsbolaget Stena, som är stora på fastighetsmarknaden, och genom att Sjätte AP-fonden äger fastighetsbolaget Norrporten tillsammans med Göteborgskollegan Andra AP-fonden.
Lennart Jeansson har också förts fram som ordförandekandidat i AMF av Svenskt Näringsliv efter de skandaler som härjade pensionsbolaget. Det stoppades dock av LO.
Lennart Jeansson var även ordförande i det skandaldrabbade Skandia under en kort period innan sydafrikanska Old Mutual tog över bolaget. Där anmäldes Jeansson av Old Mutual till Aktiemarknadsnämnden för att han skickade att brev bara till några utvalda aktieägare i Skandia. Även om Jeansson friades fick han viss kritik.
Men den 68-årige Lennart Jeansson är framför allt en synnerligen central person i det västsvenska näringslivet, navet som Sjätte AP-fonden snurrar runt. Han har bland annat haft en rad toppbefattningar på Volvo.
Det är inte minst kring Sjätte AP-fondens olika västsvenska kopplingar som det dyker upp allt fler frågor. Många underligheter verkar rymmas i pensionsförvaltarens digra portfölj av tillgångar.
Erling Gustafssons särbo Åsa Rödén har redan förklarat att hon anser att det är ett privatägt företag och att hon därför inte har någon anledning att svara på några frågor.
Att pensionsspararnas tillgångar är privat egendom verkar också vara en attityd som genomsyrar delar av Sjätte AP-fondens verksamhet.
Rimligen delar inte Lennart Jeansson den uppfattningen. Men frågan är vad han försöker dölja.
Det är dags för den ytterst ansvarige Mats Odell att inte bara prata, utan se till att korten verkligen hamnar på bordet.



