Det forna SVT-ankarets intervjuprogram på MTG-ägda kanalen TV8 har inte lockat de stora tittarskarorna. De första nio programmen har som bäst nått upp till 40 000 tittare enligt MMS mätsiffror. Kanske kan det bli ändring på det efter kvällens program, där Cristina Stenbeck ger sin första längre tv-intervju.
Under det femton minuter långa avsnittet som SvD fått en förhandstitt på framkommer inga hårda affärsnyheter. Däremot berättar Cristina Stenbeck öppenhjärtigt om sin far Jan Stenbeck och hur deras ledarskap skiljer sig. Hon sitter som vice ordförande i Stenbeckssfärens maktbolag Kinnevik och är ordförande för de flesta av portföljbolagens valberedningar. En roll som knappt funnits tidigare.
– Det är den plattform som jag har valt. Tidigare hade vi ingen valberedning. Pappa bara utsåg styrelsen. Nu har vi istället en ständig dialog med de största ägarna och det har också blivit fler oberoende styrelsemedlemmar. Som har ett mer internationellt perspektiv, säger Cristina Stenbeck till Lars Adaktusson.
Att det kommit in fler kvinnor i sfärens bolag beror inte på någon medveten strategi utan är snarare ett resultat av en bredare rekrytering till styrelserna, berättar hon. Hon kommenterar också en del frågor som varit aktuella i Kinnevikssfären den senaste tiden. Bland annat får vi veta att försäljningsryktena kring Metro är felaktiga och att det tidigare så svarta fåret – mobiloperatören Millicom – har en betydligt starkare position i sfären i dag jämfört med för bara ett år sedan.
– Med Millicom har det varit en 20 år lång resa. Jag kan inte ens svara på om pappa visste hur bra det var med mobiltelefoni. Comviq måste vara den bästa mobil-operatören i världen med de marginalerna. Jag önskar att han hade kunnat vara med om det här, för det är fantastiskt.
Avsnittet avslutas med att Lars Adaktusson frågar när hon tar över ordförandeklubban i Kinnevik.
– Det är en intressant fråga. Det är något som jag och ordförande Pehr G Gyllenhammar diskuterar. Det gäller att ha förtroende från aktieägare och styrelse och det kommer när det kommer. När får tiden utvisa.
Stenbeck talar ut
Lars Adaktussons intervjuprogram har gått kräftgång i tittarundersökningarna. Kvällens gäst är Cristina Stenbeck, som i sin första längre tv-intervju dementerar säljrykten kring Metro, berättar om sin syn på ledarskap och svarar på privata frågor.

