”Om dollarförstärkningen visar sig hållbar kommer det att göra en märkbar skillnad för intjäningen bland verkstadsbolagen under året framöver. Att kvantifiera känsligheten för valuta är dock rätt knepigt eftersom om man tar bolagens egna vägledningar är det en statisk analys. Men om man tittar på Sandvik, SKF och Atlas Copco och tar 5 procent i årssnittkursen kronan mot dollar är effekten på resultat före skatt ungefär 2-3 procent, vilket sedan kan fördröjas av eventuell hedging”, säger Johan Trocmé, analytiker på Nordea, till Nyhetsbyrån Direkt.
Enligt Johan Trocmé är en dollarförstärkning positiv för flertalet av de svenska verkstadsbolagen men det finns undantag.
”Tittar man bredare i sektorn så är det givetvis positivt överlag då de flesta är nettoexportörer i dollar och det handlare inte så mycket om transaktionsflöden utan mer översättning av utländska dollarvinster till rapporterande kronor. För konsumentvarubolagen, Electrolux och Husqvarna, som har nettoinflöde i dollar är det tvärtom och de gynnas av en svagare dollar. Ytterligare bolag som får försämring av en starkare dollar är ABB och Autoliv, då de har mycket intjäning i europeiska valutor men rapportera i dollar”, säger Johan Trocmé.
Samtidigt är en förklaring till den starkare dollarn att fokus för tillväxtoron nu rör sig bort från USA och till framför allt euroområdet.
”Den europeiska ekonomin är definitivt mycket viktigare än dollarkursen. Under de senaste tre-fyra åren har dollarn kontinuerligt försvagats rätt kraftigt medan de svenska verkstadsbolagen redovisat minst sagt bra vinster. Det är ett ganska bra bevis på att dollarkursen, trots att den varit ofördelaktig för dem, har varit en mindre viktig faktor”, säger Johan Trocmé.
Vidare säger Johan Trocmé att om man tror att europeisk industrikonjunktur kommer att krascha ska man vara bekymrad över vad efterfrågan och vinsterna ska ta vägen men att det inte är något mönster som vi har sett i Nordamerika.
”Det är konsumenten som är den svaga länken. Bolag som säljer konsumentvaror och återförsäljare har blivit slaktade och även de som bygger hus eller har kopplingar till byggmarknaden har stora problem. De som däremot gör utrustning för infrastruktur eller råvarusektorn har gått väldigt bra konsekvent genom de senaste kvartalen”, säger han.




