Även om börsen stiger just idag så har inledningen på börsåret varit katastrofal. Med en nedgång på runt 10 procent är Stockholmsbörsen en av världens sämre börser i år. Men trots detta är optimismen stor bland många småsparare inför resten av året, i alla fall om man ska tro CMC Markets kundenkät där runt 200 aktiva privatsparare har fått komma till tals.
- Jag är lite förvånad över att optimismen är så pass stor. Börsen har ju börjat rakt ner och då skulle man kunna tro att folk blivit mycket mer negativa, säger Maria Malmqvist, analyschef på CMC Markets.
- Men en anledning till att våra kunder kanske är lite mer optimistiska är att många av dem börjat handla även på utländska börser och i råvaror. Där har det gått mycket bättre under inledningen av året, fortsätter hon.
Av de svarande tror nästan hälften, 47 procent, att börsen kommer ha stigit minst 5 procent när börsåret 2008 summeras. Drygt 20 procent tror faktiskt att börsen kommer att ha klättrat mer än 10 procent vid nästa årsskifte.
Det verkar alltså som att börsexperternas profetior om att det kommer en börsuppgång senare i år har tagit skruv i småspararnas medvetande.
- Ja, så är det. Många har sett att värdet på deras aktier har varit mycket högre än det är nu. Därför börjar det kännas billigt nu när de har rasat, säger Maria Malmqvist.
Börsrasen har alltså rent psykologiskt förstärkt tron att en börs som faller så kraftigt någon gång måste vända upp. Men det finns risker med en övertro på en sådan lagbundenhet.
- Det finns faror med ett sådant tankesätt. Tänk bara på Ericsson. När den aktien föll igenom 100-kronorstrecket och plötsligt kostade 70 kronor var det många som trodde att det var köpläge. Sedan föll den aktien till under tre kronor, så det finns ju egentligen ingen sådan botten.
Men småspararnas optimism är inte naiv. Det finns en tydlig medvetenhet bland CMC Markets kunder om att farorna har ökat. Dels sprider folk riskerna genom att satsa på sektorer som upplevs som mer säkra, såsom läkemedel och metaller. Dels satsar allt fler på placeringar utanför Sverige.
- Redan förra året var det alltfler som började satsa i övriga Norden. Den trenden kommer att fortsätta ännu starkare i år, säger Maria Malmqvist som påminner om att man kan tjäna pengar även när börsen går ner:
- Man kan lika gärna tjäna pengar på att gå kort som att gå lång, man kan blanka om man tror på en nedgång. Det går faktiskt fortare att tjäna pengar på det sättet, men det gäller att vara flexibel i sitt sätt att tänka.



