Familjeföretaget Nominit AB tillverkar nitar och har sin bas i Småland. Bolaget ägs sedan länge av syskonparet Inger och Sixten Norhed som inte själva har några nära arvingar. Därför har de nu beslutat sig för att ägandet ska överföras till en stiftelse och i samband med detta väljer de två syskonen att dela ut 114 miljoner kronor till sin personal.

– Personalen är i chock, skulle man kunna säga. Ingen hade väntat sig att få ett så stort belopp från ägarna, säger Henrik Nilsson styrelseordförande i Nominit AB som i förmiddags fick äran att lämna det glädjande beskedet till personalen.

Varje anställd får mellan en och två miljoner kronor, beroende på hur länge man varit anställd. Bonuspengarna gäller även företagets pensionärer.

– För Inger och Sixten, ägarna, har det varit viktigt att erbjudandet ska inkludera alla. Bolaget har haft en extremt låg personalomsättning och de ville man premiera. Stiftelsen kommer även se till att främja forskning och bygdens väl och ve, säger han.

Enligt Henrik Nilsson borde fler svenska företag uppmuntra sin personal i större utsträckning.

– Personalen är ju grundbulten i ett företag. Och att kunna behålla kompetens och duktigt folk blir än mer viktigt när allt går mot specialisering, säger han.

Christer Lilja är produktionschef på Nominit AB i Värnamo. Han har jobbat inom företaget i 19 år och är en av dem som får del av pengarna från grundarna.

– Det är fantastiskt. Men man skulle kunna tro att hela verkstaden är helt crazy och springer runt och sprutar champagne. Men det är faktiskt business as usual. Både fötterna på jorden alltså, även om vi så klart är glada, säger han till TT.