–Jag ska jobba med miljöfrågor och socialt ansvar. Det är en ambitionshöjning från deras sida. Jag ska arbeta med konkreta förbättringar inte bara med målsättningsdokument. Det gäller att arbeta organisatoriskt för att få en uppslutning internt.
Miljöorganisationen Actionaid anklagar Axfood för att bananerna i butikerna produceras under vidriga förhållanden med mycket besprutning. Ska du se över sådant?
–Ja, men mitt jobb blir inte att resa runt i världen och kontrollera bananplantager. Bananer är ett bra exempel på att det är bra att integrera miljöfrågor och socialt ansvar. Även i den ekologiska världen ökar intresset för sociala frågor.
Blir det fler ekologiska alternativ på Willys?
–Jag hoppas att få jobba för fler Kravprodukter och större sortiment. Lågprisprofilen är inte ett hinder. Man måste inte sätta likhetstecken mellan billigaste bulkprodukterna och lågpris. Man kan ju sälja den billigaste Kravmjölken.
Mellan dina politiska uppdrag har du arbetat som statskonsulent. Vad gör en sådan?
–Nu jobbar jag med ett forskningsprojekt om växtnäring och energiflöden i jordbruket. I våras skrev jag en rapport om sociala effekter av ekologisk produktion.
Vilka erfarenheter blir mest betydelsefulla för ditt nya jobb?
–Mina fackkunskaper från utbildning och forskning inom mat, miljö och jordbruk är viktiga. Men från politiken har jag lärt mig argumentera, övertyga och förhandla. Därtill har jag fått en bred kunskap om samhället.
Ska du göra Axfood grönare, Åsa Domeij?
Åsa Domeij, miljöpartisten blir miljöchef på Axfood, som driver butikerna Hemköp och Willys.
Profil
Bor: Öster om Uppsala.
Ålder: 45 år.
Familj: Sambo och två barn, 4 och 5 år.
Bakgrund: Agronom, riksdagsledamot för miljöpartiet 1988–1991 och 2002–2006.
Fritid: Segling, skidåkning tillsammans med familjen.

