SJ:s resultat före skatt föll under det andra kvartalet från 340 miljoner kronor till 94 miljoner. Därmed slutar det första halvåret på en förlust på 140 miljoner kronor, jämfört med en vinst på 220 miljoner kronor samma period i fjol. Ägaren statens krav på en avkastning på eget kapital på 10 procent över en konjunkturcykel ligger med andra ord långt bort för tågoperatören.
SJ:s intäkter föll under halvåret med 370 miljoner kronor till knappt 4 miljarder. Bolaget skyller på ”störningar i form av snö och kyla”. En hel del passagerare gav visserligen upp försöken att åka med SJ under vintern. Men det finns också andra förklaringar till intäktsminskningen. SJ har förlorat upphandlingen för Västtrafik och Östgötatrafiken till konkurrenter, vilket minskat intäkterna med 321 miljoner kronor. En annan stor förklaring är att SJ:s intäkter under förra våren blåstes upp av bristen på just konkurrens. Det isländska askmolnet i april i fjol, som lamslog stora delar av den europeiska flygtrafiken, tvingade passagerarna att ta sig fram längs marken. Det beräknas ha lyft SJ:s resultat med 60 miljoner kronor, och med andra ord betytt betydligt mer på intäktsraden för det andra kvartalet i fjol.
Långsiktigt är det ingen hållbar strategi att hoppas att konkurrenterna slås ut helt av naturkatastrofer. Med andra ord måste SJ få betydligt bättre ordning på den egna verksamheten.
Bolagets vd Jan Forsberg fortsätter i sedvanlig anda att skylla på Trafikverket. Tveklöst har Sverige mångåriga försyndelser att ta igen inom infrastrukturen, där det krävs stora investeringar för att komma upp till en rimlig nivå.
Jan Forsberg sätter själv rubriken ”Att återvinna våra resenärers förtroende och ta ansvar är våra viktigaste frågor framåt” i sitt vd-ord i halvårsrapporten. Det har han tveklöst rätt i.
Men när Jan Forsberg för snart tio år sedan tillträdde som SJ-chef sa han att ”SJ ska ligga nära varje människas hjärta”, och lovade att tågen skulle gå i tid.
SJ presenterar nu en rad olika förbättringar som ska hjälpa till att nå de vid det här laget tämligen gamla målen. Företaget har tidigare också lanserat ett 80-punktsprogram som lanserats som det största i företagets historia. Och det låter ju bra, förutom att bolaget tidigare haft ett 100-punktsprogram som bevisligen inte löst problemen. Dessutom säger SJ i rapporten att man ska ”kortsiktigt dra ned på alla utgifter under hösten som är möjliga att påverka”. Den ekvationen kan vara svår att få ihop med kraftfulla investeringar i ett omfattande förbättringsprogram.
E24 har tidigare också visat på den enorma skillnaden i ambitionsnivå mellan SJ och Deutsche Bahn, där den tyske konkurrenten gör dramatiskt mycket större investeringar än avskrivningar medan SJ har gjort större avskrivningar än investeringar fem av de senaste tio åren.
Jan Forsberg avrundar sitt vd-ord med att ”Störningar kan vi aldrig helt gardera oss mot – det är hur vi tar hand om våra kunder som gör skillnaden.” E24 har tidigare gett SJ beröm för att restidersättningen är ett föredöme i branschen. Men det finns fortfarande en hel del annat som måste förbättras i kundrelationen, under sommaren har bolaget exempelvis hamnat i blåsväder för att ha kastat ut barn och andra passagerare.
Att bara komma med storslagna ord i en programförklaring när man befinner sig i en förtroendekris återvinner knappast passagerarnas gunst. Det återstår ett mödosamt arbete för SJ innan bolaget nått dit.


