– Vi måste marknadsföra oss mer utomlands, vi efterfrågar 100 miljoner kronor i vårbudgeten som vi snabbt kan använda i marknadsföring. Varje satsad krona ger mångfalt tillbaka. Utländska turister spenderar 80 miljarder i Sverige, vi använder 110 miljoner till marknadsföring. Så utväxlingen är ju mycket hög, säger SHR:s vd Mats Hulth till E24.

Enligt SHR kan en förhållandevis blygsam ökning i anslagen ge en kraftig effekt. Pengarna ska gå till VisitSweden – ett av staten och näringslivet samägt bolag med fokus på att göra reklam för Sverige utomlands.

– Om regeringen är förnuftig får vi dessa pengar. De pratar ju med andra branscher om att gå in med miljardbelopp, men här skulle man kunna gå in med ganska små pengar och få bra effekt, säger han.

Samtidigt vill SHR utöka VisitSwedens fokusområde så att bolaget även ska marknadsföra Sverige som resmål för hemmamarknaden. Av de enorma summor som svenska turister bränner utomlands tycker SHR att en större del borde hållas inom gränserna.

– Många svenskar har inte rest så mycket i sitt eget land. Det är fler som varit på Kanarieöarna än på Gotland. Många har inte varit i Norrland eller ens besökt sin huvudstad.

Han påminner om den klassiska 80-talskampanjen ”Sverige är fantastiskt” vars mål var att öka den inhemska turismen.

– Vi skulle kunna med börja med ganska blygsamma medel, 20 – 30 miljoner skulle snabbt kunna tillföras så att vi skulle kunna göra något betydelsefullt redan till sommaren. Nu med kronans stora värdefall är det ett bra tillfälle – det är dyrt att semestra utomlands. Regeringen borde använda detta enkla och billiga medel för att rädda en hel del jobb, säger Mats Hulth.

En annan högst aktuell fråga som SHR kraftsamlar kring är sänkt restaurangmoms. EU-länderna har nu öppnat för en sänkning av momsen på nationell nivå för restaurangtjänster, undantaget alkohol, vilket finansminister Anders Borg länge propagerat för.

Dock har finansministern nu bytt fot, och har den senaste tiden sagt att det inte finns utrymme för en sänkning i det nuvarande budgetläget.

SHR tycker däremot att det är av yttersta vikt att Sverige nu sänker momsen när tillfälle finns. Enligt branschorganisationen skulle ett stort antal jobb räddas samtidigt som svartarbetet inom hotell- och restaurangnäringen skulle minska avsevärt.

– Det har ju inte varit möjligt förut att ändra momssatsen. Med hjälp av Handelns Utredningsinstitut har vi räknat ut att 10 000 jobb skulle skapas vid en sänkning.

– Vi skulle också undanröja den stora orättvisan att det är högre moms att gå på restaurang än att köpa färdigmat på Ica eller Coop, säger Mats Hulth, och tillägger att EU-kommissionen lade förslaget om sänkt moms för att skapa arbetstillfällen, vilket ”regeringen bör satsa på”.

Idag är restaurangmomsen 25 procent, jämfört med 12 procent för livsmedel.

Mats Hulth vill avslutningsvis hälsa Anders Borg att inte glömma bort restaurang- och hotellbranschen i budgetarbetet.

– Detta är en väldigt arbetsintensiv bransch där ganska små medel kan få stora effekter på sysselsättningen, säger han.