Under de senaste månaderna har det kommit oroväckande siffror om att vi drar ner på konsumtionen. Orsaken är bland annat höjda räntor. Men för en ekonomi som Sveriges är det viktigt att vi fortsätter att konsumera. Det är mot bakgrund av detta som vi också kan se regeringens förslag till sänkta inkomstskatter.
Annars är det en vårproposition som andas optimism. Det kommer att finnas utrymme för nya reformer för totalt 135 miljarder.
Så här påverkar budgeten dig:
• Löntagare: Det femte steget i jobbskatteavdraget samt höjd brytpunkt för statlig skatt ger tillsammans en skattesänkning på cirka 200 kronor i månaden för dig som har en månadslön på 25 000 kronor. Har du en månadslön på ungefär 12 000 kronor blir skattesänkningen cirka 130 kronor. Gränsen för när du ska betala statlig skatt höjs från 383 000 kronor i årsinkomst till 415 000 kronor. Värnskatten tas ut från en årsinkomst på 571 000 kronor.
• Pensionär: Även pensionärer får skattesänkning. Här handlar det om drygt 100 kronor i månaden för den som har en pension på 25 000 kronor. Är pensionen 12 000 kronor blir skattesänkningen cirka 110 kronor. Den med lägst pension, drygt 4 000 kronor i månaden, får en skattesänkning på drygt 70 kronor.
• Sjuka: Det blir ökade möjligheter att få stanna i sjukförsäkringssystemet även efter att maxtiden för sjukskrivning (2,5 år) uppnåtts. Kravet för att få vara kvar är att det vore ”oskäligt” på grund av sjukdom att bli hänvisad till Arbetsförmedlingen. Frågan är hur många som berörs i praktiken.
De som lämnar tidsbegränsad förtidspension (enligt gamla modellen) ska också slippa att hamna på noll i ersättning och hänvisas till socialbidrag. Har de inte haft någon sjukpenninggrundande inkomst tidigare så ska de istället få en ersättning som motsvarar ersättningen under arbetslivsintroduktionen (ALI).
• Arbetslösa: Regeringen räknar med att arbetslösheten kommer att sjunka kraftigt. Från tidigare beräknade 8 procent i år går den ner till 6,6 nästa år och 2015 beräknas den bara vara knappt 5 procent.
Men några extra åtgärder finns dock i förslagen. Arbetsförmedlingen får extrapengar för att skapa 3 000 platser för människor med nedsatt arbetsförmåga. Sänkt moms på restaurang och catering hoppas regeringen också ska leda till fler jobb.
• Låntagare: Regeringen oroas av hushållens höga skuldsättning och säger att man ”avser att pröva åtgärder som motverkar risker kopplade till hushållens skuldsättning”. Vad det kan bli för åtgärder sägs dock inte men det kan innebär att lån blir dyrare.
• Bilägare: Den tidsbegränsade nedsättningen av förmånsvärdet för vissa miljöanpassade bilar förlängs med två år, alltså till och med 2013.
• Rökare: Styckskatten på cigaretter höjs från 1,27 kronor till 1,40 kronor. Snusskatten höjs med 13 procent det vill säga 37 kronor per kilo. Även skatten på annan tobak höjs.
• Ickenykterister: Skatten på öl höjs med någon krona per liter. Detsamma gäller vanligt vin. Men på drycker med högre alkoholhalt blir höjningen större. Skatten på sprit höjs med 5 procent vilket blir ungefär 25 kronor per liter ren alkohol.
Det stora hotet mot hushållen är en tilltagande inflation. Regeringen beräknar att den under åren framöver kommer att ligga över målet på 2 procent. Det innebär att Riksbankens prognos för räntehöjningar kan komma att skruvas upp ytterligare. Räntorna blir alltså dyrare.
Det innebär också att de löne- och pensionsökningar vi får framöver kommer att ätas upp av inflationen i större utsträckning än hittills. Det krävs en hel del för att behålla köpkraften när inflationen kryper upp till 2,8 procent, som regeringen förutspår för 2013.



