Tilläggsförsäkringar är en veritabel kassako hos hemelektronikkedjorna. Men det är en omdiskuterad produkt eftersom de i många fall är helt onödiga. Svenska konsumenter har redan ett bra försäkringsskydd genom hemförsäkring och allrisk- eller drulleförsäkringen. Dessutom har vi ett starkt konsumentskydd i konsumentköplagen.
Konsument Göteborg gjorde en undersökning i höstas när de besökte 14 hemelektronikbutiker; två medarbetare sade sig vilja köpa en inspelningsbar dvd och kontrollerade sedan vilken information de fick om försäkringar, konsumentköplagen och garantier.
I de flesta butikerna gavs intrycket att tilläggsförsäkringen skulle täcka det mesta, men bara på direkt fråga fick de reda på att det fanns undantag. Endast en av 14 butiker gav korrekt information om undantagen, i övriga butiker lämnades felaktig och bristfällig information.
- Bara en av 14 butiker följde reglerna, alla gjorde samma fel. Dessutom är vår inställning att det här är en väldigt onödig försäkring. Att försäkra en mobiltelefon eller en dvd för 3 000 kronor är ju hårresande med tanke på det skydd konsumenterna redan har, säger Maria Wång Henriksson på Konsument Göteborg.
Konsumentvägledarna i Göteborg, och i andra delar av landet, har exempel på kunder som råkat ut för försäljare som sagt att man måste ha en tilläggsförsäkring, annars har man inget skydd om produkten går sönder. Men när platt-tv:n eller dvd:n väl går sönder får de inte ut ett öre på sin tilläggsförsäkring.
- Jag möter konsumenter som har köpt tilläggsförsäkringar för många olika produkter. Försäljaren säger att försäkringen täcker allt och kunden tittar inte på villkoren. Det är väldigt negativt att kunderna blir lurade att ta försäkringen, dock har man ett eget ansvar att titta på villkoren, säger Ann-Charlotte Erixon, konsumentvägledare i Spånga/Tensta.
En anledning till att kedjornas säljare är så ivriga att pracka på sina kunder tilläggsförsäkringar, och övertygar dem om att de ska köpa varor på kredit, är att säljarna har tävlingar och får bonus utifrån hur många försäkringar de säljer. Marginalerna på produkterna de säljer är så små att det inte ger någon bonus, försäkringarna och krediterna är däremot väldigt lönsamma.
E24 Weekend och även DN tittade på det här i höstas och kom fram till att hela 85 procent av Sibas vinst på 181 miljoner kronor under 2005/2006 kom från försäkringar och lån. Kedjornas säljare hårdsäljer tilläggsförsäkringar.
- Konsumenten upplever att hon inte har något val, det förutsätts att hon vill ha en tilläggsförsäkring. Säljaren har inte frågat om hon vill ha en försäkring utan har snarare konstaterat att hon ska ha det. Men när kunden kommer hem och ångrar att hon tog försäkringen har hon ingen ångerrätt, säger Maria Wiezell, konsumentvägledare i Stockholms innerstad.
Hon säger att det händer ”flera gånger i månaden” att folk hör av sig och är irriterade över att de köpt en tilläggsförsäkring, dessutom har inte försäkringen gällt när produkten gått sönder.
- Folk inser inte att de har ett gott skydd i sin vanliga hemförsäkring och att tilläggsförsäkringen är onödig. Det är dumt med en extra försäkring för varje vitvara eller elektronikprodukt, då är det billigare att betala självrisken på hemförsäkringen. Det är inte så ofta man välter sin tv, säger Maria Wiezell och fortsätter:
- Inte nog med att tilläggsförsäkringen är dyr jämfört med hemförsäkringen, dessutom är det inte säkert att kunderna är medvetna om att de har köpt en tilläggsförsäkring eftersom många betalar med någon form av kredit. Då bakas försäkringen in i kreditköpet.
Maria Wiezell beklagar att många konsumenter inte läser igenom fakturan för att se vad de betalar för. Kunden tittar på hur mycket som ska betalas per månad för den nya platt-tv:n, men tänker inte på vad det är hon betalar för. Det kan handla om ränta, uppläggningskostnad, aviseringsavgift och tilläggsförsäkring.
- Det finns exempel där man aktivt måste säga att man inte vill ha en tilläggsförsäkring, annars får man betala för en. Men det är en skyldighet för konsumenten att ta reda på vad som ingår i priset, konstaterar Maria Wiezell.
Hon säger vidare att invandrarfamiljer har ett sämre skydd när det gäller hemförsäkringar. Svenskar har en annan tradition av att försäkra sig och många är istället överförsäkrade. Detta leder till att invandrarfamiljer ofta tecknar flera dyra tilläggsförsäkringar; en för varje elektronikprodukt.
Enligt Konsumentköplagen har kunden en reklamationsrätt på tre år om en vara går sönder på grund av fabrikationsfel. Men det är något som långt ifrån alla känner till.
- Försäkringen ska träda in när ett fel inte täcks av reklamationsrätten, slår Maria Wiezell fast.
Dessutom har man rätt att häva köpet av en vara efter tre gånger, det vill säga har platt-tv:n gått sönder tre gånger har kunden rätt att få pengar tillbaka.



