Nu görs bedömningen att konjunkturuppgången vilar på fastare mark och att det därför finns skäl att höja räntan något tidigare än vad man trodde i december. Reporäntan väntas höjas från och med sommaren eller tidig höst.

Det var i juli i fjol som Riksbanken sänkte räntan till 0,25 procent och sedan dessa har den legat kvar på den nivån.

Riksbanken skriver i pressmeddelandet att uppgången i konjunkturen successivt har blivit allt mer tydlig. Tillväxten i omvärlden har blivit något högre.

I Sverige har inflationen stigit under de senaste månaderna och utvecklingen på arbetsmarknaden ser inte ut att bli lika svag som i tidigare bedömning. Samtidigt har läget på de finansiella marknaderna stadigt förbättrats.

Låga räntor och en expansiv finanspolitik har bidragit till att hushållens konsumtion har återhämtat sig snabbt.

Men bilden av återhämtningen är tudelad. Fortfarande släpar utvecklingen i industrin efter. När konjunkturen i omvärlden tar fart, bedöms efterfrågan på svenska produkter öka och exporten stiga. De kommande åren väntas därför BNP växa relativt starkt, enligt Riksbankens bedömning.

Riskerna för ett allvarligt bakslag för ekonomins återhämtning har minskat och konjunkturuppgången vilar därmed på fastare mark. Därför kan penningpolitiken behöva anpassas till mer normala förhållanden något tidigare än vad som antogs i december, heter det i pressmeddelandet.

Riksbankens direktion säger nu att reporäntan kommer att höjas från och med sommaren eller tidig höst. Samtidigt är bedömningen att höjningarna på lite längre sikt kan ske mer gradvis och prognosen för räntan på längre sikt har därför justerats ner något.

Riksbanken räknar nu med att reporäntan i genomsnitt kommer att ligga på 0,4 procent under 2010, 1,8 procent under 2011 och 3,3 procent under 2012. Prognosen har höjts för 2010 och 2011, medan räntan nu väntas ligga något lägre 2012 och 2013.

Riksbanken bedömer också att arbetsmarknaden inte utvecklas lika dystert som man tidigare har trott. Arbetslösheten beräknas ändå fortsätta att stiga och toppa på omkring 9,5 procent i slutet av 2010, lägre än Riksbankens tidigare prognos. I början av 2011 ökar sysselsättningen igen, tror banken.

Riksbanken skriver att den framtida penningpolitiken som alltid beror på hur den ekonomiska utvecklingen i Sverige och utomlands påverkar inflations- och konjunkturutsikterna.

”Blir exempelvis löneökningarna högre eller kronan svagare än väntat, kan räntan behöva höjas snabbare framöver. Om däremot lönerna ökar långsammare eller om utbudet av arbetskraft blir större, kan penningpolitiken behöva bli mer expansiv än i prognosen”, skriver Riksbanken.

BNP-prognosen justeras ned något får 2010 och 2012, och är oförändrad för 2011. Det betyder att tillväxten väntas bli 2,5 procent i år, 3,4 procent 2011 och 3,1 procent 2012.

Konsumentpriserna väntas stiga med 1,6 procent i år, 2,9 procent 2011 och 3,1 procent 2012. Denna prognos har justerats upp för 2010, men sänkts för 2011 och 2012.

Vice riksbankschef Lars E.O. Svensson reserverade sig mot beslutet och förordade en sänkning av reporäntan till 0 procent och fortsättningsvis en reporäntebana 0,25 procent under huvudscenariots räntebana till och med fjärde kvartalet 2010.