Det sade Fredrik Reinfeldt vid en pressträff på tisdagen där han och finansminister Anders Borg kommenterade den rödgröna oppositionens valmanifest.

”Nu har vi fått ett dokument som inte kan beskrivas som ett manifest, det saknar bärande delar av politiken där det inte finns några svar. Det går inte att regera Sverige efter de här 18 sidorna, mycket stora fält lämnas utan besked”, sade Fredrik Reinfeldt.

En sak är tydlig, valet handlar om jobben och striden står om dem som jobbar, sade statsministern, och tillade att det är ”samhällsbärarna som nu ska få bära bördorna”.

”Det är inte så att de rödgröna kan tänka sig att sänka skatterna, de kan de. Men det får aldrig gå till dem som jobbar”, sade statsministern. Däremot får de som jobbar betala för skattehöjningarna som de rödgröna vill införa.

”Deras politik har sin kraftigaste udd mot de offentliganställda kvinnorna”, hävdade statsministern.

Finansminister Anders Borg sade att de rödgrönas politik är ”en politik för jobblöshet”, med sammantaget 54 miljarder kronor i skattehöjningar.

Den stora skillnaden ligger på dem som jobbar, 4,4 miljoner löntagare får höjd inkomstskatt jämfört med alliansens politik, enligt Anders Borg.

Bland de ”stora skattebördor” som drabbar de som jobbar om de rödgröna vinner lyfter regeringen, förutom höjda inkomstskatter, fram ”ungdomsskatten” som gör det dyrare att anställa unga, bensinskatten som slår mot landsbygden, kilometerskatten som drabbar transportnäringen och ”en ogenomtänkt förmögenhetsskatt som slår mot investeringar”.

Anders Borg tycker inte heller att det stämmer att de rödgröna satsar mer på välfärden än regeringen, eftersom det i huvudsak handlar om transfereringar, medan regeringen istället vill öka kvaliteten i välfärdssektorn.

Statsministern höll dock med om att de rödgrönas förslag om satsningar på kvalitetshöjningar i förskolan har sina poänger och att regeringen kan behöva göra mer här.

Fredrik Reinfeldt sade att det verkar som att ”Lars Ohly har vunnit över TCO”, och exemplifierade med att många TCO-anslutna missar skattesänkningar och fler betalar statlig inkomstskatt med en rödgrön politik - ”samhällsbärare och människor som investerat i kortare högskoleutbildning drabbas”.

En annan sak som statsministern och finansministern kritiserade var att oppositionen vill avskaffa RUT-avdraget. Enligt dem skulle ett avskaffande hota 7.000 jobb på sikt.

(tillägg: från nionde stycket)