- Vi kommer att fortsätta höja bagagepriserna till dess att 50 procent checkar in online, det vill säga att de åker utan incheckat bagage. Vi vill inte att folk ska resa med bagage. I början av maj, när vi höjde avgiften för bagage, gjorde 40 procent det. Mindre bagage minskar dels bränsleåtgången, dels innebär färre väskor mindre markhantering, säger Wilhelm Hamilton, Ryanairs Nordeuropachef till E24.
I början av maj meddelade SAS att ett så kallat bränsletillägg kommer att göra flygbiljetterna dyrare. Detta som en direkt följd av att bränslepriset i dollar har ökat med cirka 28 procent sedan årsskiftet. Men några ytterligare höjningar blir det inte, enligt Mikael Lindberg, vid SAS pressavdelning.
För SAS inrikeslinjer läggs 10 euro på, motsvarande 95 kronor dyrare och biljetterna på Europalinjerna blir 15 euro, motsvarande 141 kronor dyrare.
Finnair, som nyligen tvingades vinstvarna just på grund av ökade bränslepriser, kommer även de att höja priserna. Kommunikationschefen Christer Haglund vill dock inte säga hur mycket, eftersom priserna justeras från dag till dag.
Kommer de som planerar en semesterresa i sommar känna av de höjda priserna?
- Troligen, men det beror lite på destinationerna också, säger Christer Haglund till E24.
Ryanair har dock inga biljetthöjningar i sikte. Ett besparingsprogram ska trolla fram 400 miljoner euro åt lågprisjätten. Genom pressade leverantörspriser, vilket innebär förhandlingar om de avgifter flygplatserna tar, enligt Wilhelm Hamilton. Vilka flygplatser som man nu diskuterar med vill inte Ryanair kommentera.
Brittiska Easy Jet, Ryanairs främsta konkurrent, vars skandinaviska hemmabas är Köpenhamn, har redan aviserat att det blir prishöjningar, men att priserna ändå kommer att ligga på budgetnivå.
- På längre sikt kan ingen industri fortsätta existera om man inte täcker sina kostnader. Det ligger en tung börda nu på de olika flygbolagen just nu att titta på alla områden och skära ned kostnader för att behålla priserna på samma nivå, säger Toby Nicol, kommunikationschef vid Easy Jet till The Guardian.
Också de som just nu planerar charterresor kan andas ut. Apollo kommer inte att göra några prishöjningar eller tar ut något bränsletillägg till följd av de ökande bränslepriserna för sommarens resor eller den kommande vinterns resor, enligt informationschefen Kajsa Moström.
-Vi valuta- och bränslesäkrar långt fram i tiden. Vi gör dessutom allt vi kan för att i första hand reducera våra kostnader, skriver Kajsa Moström i ett mejl till E24.
Också Fritidsresor valuta- och bränslesäkrar sina priser och därför prispåverkas varken sommarens eller vinterns resor, enligt Marie Malmros vid Fritidsresor.
Inte heller Ving planerar några prishöjningar.



