E24 har i en serie artiklar granskat Nordens klimat- och miljöaktier. Medan det finns ett par storbolag på Köpenhamns- och Oslobörsen, så finns det mest små förhoppningsbolag på de svenska listorna.
Men PPM har nu rubriken ”miljö- och etikmärkt” som ett av de ledande sökorden när alla svenskar ska investera sina pensionspengar. Och som långsiktig investering så borde just miljö- och klimataktier vara något av de mest intressanta som finns att investera i.
På listan finns hela 52 fonder, vilket är vida mer än vad de svenska och nordiska aktielistorna förmår erbjuda som placeringar.
Men den som söker klimatvinnare, nordiska och internationella, kan i praktiken rata 50 av de 52 portföljerna.
Sammanställningen toppas av Aktie-Ansvar Europa. Enligt PPM:s information är det en oberoende placerare som samarbetar med flera av de ledande mäklarfirmorna, och har etiska placeringsregler. Det största innehavet är den norska oljejätten Statoil, följt av Norsk Hydro och den tyska energigiganten Eon.
Folksam, som är något av fanbärare i etiska sammanhang, har föga förvånande med flera fonder som är miljö- och etikmärkta. Folksams Aktiefond Europa har oljebolaget Royal Dutch Shell som näststörsta innehav, brittiska oljejätten BP som åtta och det schweiziska livsmedelsföretaget Nestlé, bland annat kritiserat för sin försäljning av bröstmjölksersättning, som tredje största placering. Folksams Aktiefond USA har oljejätten Chevron Texaco som ett av de tyngsta innehaven.
En annan fondförvaltare som slår på stort i den här nischen är Banco. I varken Banco Ideell Miljö eller Banco Svensk Miljö finns ett enda företag som kan klassas som särskilt klimat- eller miljörelevant med bland de tio största innehaven. Portföljerna består i stället av svenska storbolag, precis som vilken aktiefond som helst.
Den miljö-och etikmärkta Banco Norge har nära en femtedel av portföljen i Norsk Hydro och Statoil. Bolag som gödselföretaget Yara, och offshorebolagen Seadrill och Petroleum Geo-Services är också med bland de tio största innehaven.
Swedbanks Robur Ethica Miljö Sverige har en profil som starkt påminner om de båda Bancofonderna. Med andra ord typiska svenska storbolagsaktier som Volvo och Atlas Copco. Och det blir inte bättre när fondgiganten Swedbank söker sig utomlands. Swedbank Robur Ethica Global Mega har oljejätten Royal Dutch Shell som en av de största placeringarna. De främsta innehaven är annars internationella amerikanska konsumtionsgiganter som Coca-Cola, Procter & Gamble och Johnson & Johnson.
Danske Fonder SRI, vilket står för socialt ansvarstagande fonder, har det amerikanska oljebolaget Exxon Mobil som det största innehavet.
Ungefär så här ser det ut över i stort sett hela PPM:s sammanställning över miljö- och etikmärkta fonder.
Vad märkningen egentligen står för är svårt att förstå på PPM:s sajt. I en ordlista går det dock att utläsa att man i de olika fondernas faktablad ska kunna se på vilket sätt de tar miljö- eller etiska hänsyn. PPM tar i vart fall inget ansvar för det hela, mer än att fonderna på något sätt ska leva upp till de luddiga hänsyn som kan anges.
För den som hoppas kunna gallra fram aktieportföljer som är klimatvinnare inom solenergi, vindkraft, biobränsle eller andra energikällor så är PPM i vart fall så gott som värdelöst.
Det bästa valet för den som verkligen vill ha en internationell klimatportfölj torde vara UBS Equity Fund – Global innovators. De två största placeringarna där är det norska solenergibolaget Renewable Energy, REC, och det danska vindkraftsbolaget Vestas. Efter den skandinaviska duon kommer en tysk klimattrio, Solarworld, Solon och Q-Cells.
I Pictet Funds Clean Energy är både Vestas och REC med bland de fyra största innehaven. Men fondförvaltaren ger varken information om ”placeringsinriktning”, ”typ av värdepapper” eller ”övriga förhållanden” i PPM:s sammanställning.
Öhman Nordisk Miljöfond har visserligen med både Vestas och REC som stora innehav. Men de två största placeringarna är Nokia och Nordea.
Och bortsett från de här går det knappt att se skymten av några klimataktier i PPM:s miljö- och etikmärkta fonder.


