De sex trotjänarna på Postens brevterminal i Umeå som skulle sägas upp för att de var för långsamma får behålla jobben, skriver Dagens Nyheter (DN). De kommer inte heller att omplaceras.
Posten har backat i de centrala förhandlingarna. Skälet till att de sex inte skulle få behålla sina jobb var att de inte var tillräckligt snabba på videokodning.
Om adressen på en försändelse inte kan avläsas maskinellt måste en anställd lista ut vad det står och skriva in det i datorn. Det är videokodning, förklarar DN.
Många medier har rapporterat om att Posten skulle kringgå lagen om anställningsskydd och säga upp de sex anställda, som alla hade mycket lång anställningstid, i strid mot turordningen.
- Jag tror att opinionsstödet för de utpekade personerna betydde mycket, säger Alf Mellström, ordförande för Sekos koncernfack på Posten, till DN.
Seko drev frågan till centrala förhandlingar som pågick i flera dagar och avslutades, i enighet, på tisdagen, skriver DN.
De uppsägningar som måste göras i Umeå kommer att ske enligt principen sist in först ut. Det ska också utarbetas en plan för kompetensförsörjning.



