De svenska it-miljonärerna ger sig i kast med nya utmaningar, en efter en. Ett drygt år efter Ongames jätteaffär står de forna ägarna bakom filmtjänsten Headweb, öppen sedan i november 2007.
-Vi har ett par tusen användare och det ökar hela tiden, säger Headwebs grundare och operativa chef, Peter Alvarsson.
Han är idag bolagets näst största ägare medan Ongames grundare Claes Lidell och Bo Jonsson tillsammans står för den huvudsakliga finansieringen. Claes Lidell ägde knappt 30 procent av Ongame som 2005 såldes till Betandwin för 4,5 miljarder kronor. Även statliga Almi står bakom projektet.
Headweb kan rättvist beskrivas som förebilden till Ameibo, filmtjänsten som nästa vecka lanseras av Jacob de Geer, Tradedoublers forna affärsutvecklingschef (se artikel 2/4 2008).
Kunderna köper och laddar ned filmer och får sedan pengar för att göra materialet tillgängligt för andra användare. Headweb har dock fullständigt gjort upp med kopieringsskyddet.
-Vi anser att kopieringsskydden som finns är förlegade, de har ingen effekt utan fungerar som kollektiv bestraffning – filmbolagen måste acceptera att folk inte vill ha kopieringsskydd. Vi har gått steget längre och allt vi säljer är drm-fritt (saknar kopieringsskydd), så det fungerar på både Mac, Windows och Linux, säger Peter Alvarsson.
Det innebär att Headwebs kunder kan ladda ned en film och sedan bränna den, ladda ned den till portabla videospelare och förvara flera kopior parallellt.
-Vi har en upphovsrätt i Sverige och det är den som gäller. Utöver det tillämpar vi inga tekniska begränsningar, säger Peter Alvarsson.
Peter Alvarsson har själv en bakgrund inom filmindustrin.
-Jag har jobbat i filmbranschen med dvd-produktion och har känt under lång tid att det finns ett stort behov alternativa tjänster samtidigt som branschen stått handfallen inför fildelningsproblemet. Sen fick jag en snilleblixt och kom fram till att tjänsterna måste bygga på samma logik som de illegala, det handlar om att hitta modeller som ligger nära kunden, säger Peter Alvarsson.
-Alla tycker att idén är klockren, att det är ett väldigt intressant och bra koncept – och nu finns det ett incitament för folk att ladda ned på lagligt sätt, säger Peter Alvarsson.
Att sälja in idén till filmbranschen har tagit lång tid, men börjar bära frukt.
-Filmbolagen har varit intresserade från början, de har tyckt att det har varit jättebra. Hela filmbranschen är dock konservativ. Det har tagit extremt lång tid för att få folk att förstå att det inte fungerar och att man måste testa nya affärsmodeller. Man måste komma ned på samma nivå som konsumenten och erbjuda enklare produkter, säger Peter Alvarsson.
-Vi ser inte de befintliga filmtjänsterna som konkurrenter, det är egentligen Pirate Bay som är vår konkurrent och vi måste vara bättre än dem, säger han.
Mer i ämnet
- 2 apr 2008 Tjäna pengar på fildelning
- 17 nov 2007 På jakt efter nya internetbolag
- 16 jan 2007 Sverige säljer ut sina it-succéer
- 16 dec 2005 ”Jag får så jag klarar mig”
- 16 dec 2005 Prislappen på Ongame:4,5 miljarder
- 9 dec 2005 Uppsalabor blir miljardärer när pokersajt säljs





