Det är Borse Dubai som formellt lägger budet på OMX, men enligt den uppgörelse som gjordes i september förra året ska aktierna gå vidare till amerikanska Nasdaq. Dubai ska sedan bli storägare i det sammanslagna Nasdaq/OMX.

Men för att det upplägget ska bli av krävs att 67 procent av aktieägarna i OMX tackar ja till budet på 265 kronor per aktie. Blir det färre har Nasdaq rätt att dra sig ur affären och Dubai sitter kvar som ensam storägare i OMX. För ett par veckor sedan tackade svenska staten, som äger 6,6 procent av aktierna, ja till budet. Inklusive de aktier som Dubai redan äger, och löften från en rad storägare inklusive Wallenbergs maktbolag Investor, har ägare med 55 procent av aktierna gett klartecken.

Det stora frågetecknet är oljelandet Qatar som i höstas via den statliga investeringsfonden Qatar Investment Authority, QIA köpte in sig med 9,98 procent av aktierna i OMX. Framstöten var ett sätt att öka pressen på Dubai i spelet kring Londonbörsen LSE där både Dubai och Qatar är storägare. Dubai köpte sin post i LSE av Nasdaq som en del av uppgörelsen kring OMX. Allt sedan Qatars intåg i OMX har det spekulerats i att Dubai ska sälja en del av sina aktier i LSE mot att Qatar tackar ja till OMX-budet. Men någon sådan uppgörelse kommer inte att bli av.

Några sådana förhandlingar pågår inte, den dörren är stängd, säger en person med insyn i processen.

En orsak är att Dubai enligt reglerna vid uppköpsbud inte kan erbjuda någon av aktieägarna i OMX, i det här fallet Qatar, några fördelar jämfört med övriga.

Därmed talar allt för att Qatar kommer att tacka ja till budet och lämna in sina aktier. Att Qatar inte har några ambitioner att kvarstå som storägare stod klart redan i början av december när QIA återkallade sin ansökan om ägarprövning hos Finansinspektionen. Qatar hade ansökt om tillstånd att köpa upp till 100 procent i OMX.

Om Qatar tackar ja kan Dubai och Nasdaq räkna in 65 procent och i praktiken vara säkra på att affären går igenom. Övriga aktier ligger hos svenska och utländska aktiefonder, inklusive ett antal hedgefonder. Men att någon skulle tacka nej till budet anses som mycket osannolikt.

Sedan det höjda budet presenterades den 26 september har exempelvis Stockholmsbörsen fallit med 22 procent och finansaktier hamnar under stor press. Budet löper ut klockan 23.59 New York-tid ikväll, eller klockan 6 imorgon bitti svensk tid.

Ett formellt besked om hur många som tackat ja till budet väntas enligt uppgift till E24 tidigast torsdag kväll, men mest troligt på fredag morgon före börsens öppning.