Fondskatteutredningens förslag om en ny schablonskatt, eller förmögenhetsskatt, för aktiefonder är uppenbart krångligt och orättvist, skriver Pia Nilsson, vd för Fondbolagens förening, och Cecilia Gunne, skattejurist på Valbay international på onsdagens DN Debatt.
Skatten drabbar i första hand svenska småsparare. Förslaget innebär också att de som är aktiva och ser över sin portfölj då och då får högre skatt.
”Vi bör i stället satsa på enkelhet. Annars riskerar Sverige att halka efter övriga Europa, vilket kan leda till negativa följder för hela vår finansmarknad”, skriver Pia Nilsson och Cecilia Gunne.
Nästan alla vuxna svenskar sparar i fonder, antingen privat eller via premiepensionen. De flesta som sparar privat i fonder månadssparar några hundralappar varje månad till sig själva och kanske till sina barn.
”Vi hoppas att Fondskatteutredningens förslag om en ny förmögenhetsskatt på det ”vanliga” fondsparandet inte blir verklighet. Förslaget berör inte pensionssparande eller kapitalförsäkring utan endast sparande direkt i fonder, det vill säga främst småspararnas pengar”, heter det i debattartikeln.
Bakgrunden till det nya förslaget är att svenska fonder i dag har en skatt på själva fonden som inte utländska fonder har. Det har missgynnat sparande i fonder som har juridisk hemvist i Sverige.
En konsekvens har också blivit att svenska företag har startat fondbolag och registrerat fonder utomlands. De svenska fonderna har inte heller kunnat säljas utanför Sverige.
Nästa år kommer nya EU-regler som gör det enkelt att slå samman fonder och även flytta dem över gränserna. Risken är då att det inte längre kommer att finnas några svenska fonder kvar om inte den särskilda skatten tas bort, anser artikelförfattarna.
”Självklart är vi därför glada att utredaren nu föreslår att skatten på fonden äntligen ska slopas. Men att istället införa en ny förmögenhetsskatt för fondspararna, som dessutom ska omfatta de utländska fonderna, är inte lösningen. Det skulle bara minska intresset för att spara”.
Utredningens förslag innebär dessutom att den sparare som är aktiv i sitt fondsparande och ser över sin portfölj då och då straffas med högre skatt.
”Utredningens förslag är uppenbart krångligt, orättvist och drabbar en grupp som över huvud taget inte borde vara föremål för förmögenhetsbeskattning. Satsa på enkelhet för spararen och inför inte någon ny skatt för småspararna. Annars riskerar Sverige att halka efter våra europeiska grannländer när det gäller aktivt sparande, vilket kan leda till negativa konsekvenser för hela vår finansmarknad. Skatt på kapitalvinster och utdelningar måste räcka”, skriver Pia Nilsson och Cecilia Gunne.



