För att kompensera de lägre samtalspriserna blir det allt vanligare att operatörerna höjer andra avgifter som öppningsavgifterna. Ringer du många och korta samtal är du en förlorare på det är.
Nu vill Post- och telestyrelsen göra det enklare för konsumenterna att få en överblick över vad av mobilräkningen som är samtalskostnader och vad som är öppningsavgifter.
Från och med årsskiftet ska alla mobilkunder få sin räkning specificerad med bland annat öppningsavgifter och debiteringsintervall, exempelvis om bolaget debiterar per påbörjad 10-sekundersperiod istället för per sekund.
Kan det här sätta press på operatörerna att sänka även den här typen av avgifter?
- Avsikten är i första hand att underlätta för konsumenten. Men det skulle kunna få betydelse för konkurrensen eftersom konsumenterna nu lättare ser hur mycket det betalar för till exempel öppningsavgifter, säger Cecilia Östrand, jurist på enheten för tillsyn på PTS.
Hon påpekar dock att den nya föreskriften främst är till för att kunden ska få överblick över sina kostnader.
Kristina Embring, presschef på Tele2, tror också att de nya reglerna kan pressa priserna.
- Ja, det tror jag. För oss är det här bara bra och det blir lättare för kunderna att jämföra priserna.
Anders Jensen, marknadsdirektör på Telenor, tror däremot inte att de nya reglerna kommer att påverka prisbilden i Sverige. Men han välkomnar ändå de nya reglerna.
- Vi har särredovisat öppningsavgiften sedan i maj. Kunderna bör få så god information som möjligt om vad man betalar för men jag tror inte just att den här särredovisningen får någon större effekt på öppningsavgiften, säger han.
Samtidigt har man på PTS påbörjat arbetet med att se över hur operatörernas avgifter ska redovisas för konsumenten. Det är en mer direkt konkurrensfrämjande åtgärd eftersom det ska bli lättare att jämföra operatörernas priser innan man väljer abonnemang.
Ny lag kan ge billigare mobilsamtal
Fokus på mobiltelefonikostnader har förskjutits från de allt mer pressade samtalspriserna till de höga öppningsavgifterna. Från och med i år ska öppningsavgiften för telefonsamtal särredovisas vilket kan leda till prispress, enligt vissa marknadsaktörer.

