På torsdagsförmiddagen ska en ny sparform för privatpersoner; investeringssparkonto, presenteras. Samtidigt ska reglerna för kapitalförsäkringar ändras, skriver finansmarknadsminister Peter Norman på DI Debatt.

Syftet med investeringssparkontot är att förbättra möjligheten för hushåll och privatpersoner att spara och att få en god avkastning på sina sparade pengar.

Idag upplever många att det är besvärligt att spara i aktier och fonder eftersom varje byte eller försäljning av fonden eller aktien måste redovisas i deklarationen, skriver Peter Norman.

Mot bakgrund av det föreslår regeringen att det ska bli enklare att spara i fonder och aktier; med investeringssparkontot slipper spararen beräkna och redovisa varje byte eller försäljning till Skatteverket.

Istället sker beskattningen utifrån en antagen långsiktig total avkastning på investeringssparkontot. Det gör att det blir enklare att byta fonder och aktier samt att byta sparform. Förslaget föreslås träda i kraft den 1 januari 2012.

En nackdel med dagens krångliga system är att många undviker att exempelvis byta fonder varför de på sikt får en lägre avkastning på sitt sparande, noterar Peter Norman.

På investeringssparkontot ska spararen kunna samla alla, eller delar av, sina tillgångar i aktier och fonder. Värdet på tillgångarna kommer att beskattas utifrån en långsiktigt förväntad total avkastning som baseras på statslåneräntan. Det här gör att beskattningen blir mer förutsägbar, skriver finansmarknadsministern.

För de som sparar inom ramen av ett investeringssparkonto blir det alltså mindre krångel med att deklarera. Det blir också lättare att byta aktier och fonder och att flytta sitt sparande mellan olika fondbolag och banker. Det sist nämnda hoppas finansmarknadsministern ska leda till ökad konkurrens vilket i sin tur ska pressa avgifterna för spararna.

I samband med förslaget om att ett investeringssparkonto ska införas görs en översyn av reglerna för kapitalförsäkringen. Där är avsikten att kryphål ska täppas till. Bland annat ska beskattningen ändras och inte bara baseras på tillgångarna vid årets början utan också på de insättningar som har gjorts under året.

För att undvika överbeskattning ska insättningar som görs under andra halvåret bara tas med till hälften.

Dessutom föreslår regeringen att skatten på kapitalförsäkringar höjs något för att den ska ligga på samma nivå som för det föreslagna investeringssparkontot. Peter Norman tar dock inte upp i debattartikeln hur hög skatten kan bli.