Nordea, och dess chefekonom Annika Winsth, sällar sig till skaran som räknar med att Riksbanken sänker reporäntan senare i år. I sin nya konjunkturprognos konstaterar storbanken att tillväxten i svensk ekonomi blir långsamt bättre de närmaste åren.![]()
Under eurokrisen har kronan stärkts av att vara en tillflyktsvaluta
Annika Winsth, chefekonom Nordea.
Men den förväntade förbättringen i svensk ekonomi innebär också att vi här hemma får ställa in oss på höjd styrränta igen, redan i slutet av nästa år, enligt Nordea. Först blir det däremot en sänkning av reporäntan. Flera faktorer talar för det, enligt den färska konjunkturprognosen. Enligt Nordeas prognos sänker Riksbanken räntan med 0,5 procentenheter i år.
– Låg inflation, stigande arbetslöshet och risken för att kronan stärks ytterligare får Riksbanken att sänka reporäntan senare i år. Men köpstarka hushåll och den globala återhämtningen gör att Riksbanken börjar höja reporäntan igen i slutet av nästa år, kommenterar Annika Winsth i ett pressmeddelande.
Med förstärkt kassa kan hushållen agera tillväxtmotor. För exportindustrin ljusnar läget framöver när efterfrågan successivt stärks i omvärlden samtidigt som kronan försvagas.
– Under eurokrisen har kronan stärkts av att vara en tillflyktsvaluta, konstaterar Annika Winsth i prognosen.
• LO-BASEN: Riksbanken måste sänka räntan
Sveriges BNP väntas öka med 1,2 procent i år och öka med 1,8 procent nästa år, enligt den nya konjunkturprognosen. Så sent som i juni trodde banken på en BNP-tillväxt på enbart 0,4 procent för 2012. Prognosen om en BNP-tillväxt med 1,8 procent för 2012 ligger dock fast jämfört med juniprognosen.
Riksbankens reporänta väntas ligga på 1,00 procent i december i år, att jämföra med 1,50 procent i nuläget. Just 1,50 procent är också Nordeas prognos för nivån på styrräntan i december nästa år.
Den öppna arbetslösheten väntas öka från 7,7 procent i år till 8,0 procent nästa år. Inflationen väntas bli kvar på 2012 års nivå, 1,2 procent, även under 2013. Vad gäller arbetslösheten är prognosen oförändrad jämfört med i juni. Inflationsbedömningen är däremot nedreviderad från junibedömningen 1,3 procent i år och 1,6 procent under 2013.
• NEURATHS BÖRS: Även experterna kan ha fel om räntan






