– Vi ska få ungdomar att läsa nyhetstidningar, sade Rupert Murdoch i samband med att News Corps kvartalsrapport den 4 augusti, enligt Los Angeles Times.
– Det här kommer att förändra spelreglerna för hur nyheter presenteras.
Ipad-tidningen, som ännu inte har något namn, kommer att konkurrera med tidningar som New York Times och USA Today.
Satsningen understryker hur lanseringen av Ipad har förändrat förutsättningarna för läsande, ungefär på samma sätt som Ipod förändrade folks sätt att lyssna på musik.
Murdochs bolag äger också bland annat den prestigefulla affärstidningen Wall Street Journal. Men den nya Ipad-tidningen kommer att satsa på ett mer lättsmält material, läsarna ska serveras korta och snabba nyhetsartiklar.
Till en början kommer den digitala tidningen att sortera under en av Murdochs andra publikationer, papperstidningen New York Post.
Lanseringen väntas bli någon gång i slutet av året, enligt bedömare som Los Angeles Times talat med.



