Med tanke på att fastighetspriserna lär sjunka så betalar AP Fastigheter kortsiktigt ett högt pris för sin växande dominans. Men med tanke på att affärsidén är att vara långsiktig, så kan det mycket väl bli en smart affär.
Pensionsförvaltaren får chansen att i lugn och ro utveckla sitt nya jättebestånd, samtidigt som andra spelare får det relativt sett tuffare.
Upplösningen på det segdragna dramat kring Vasakronan ter sig händelsefattig, gränsande till tristess. Till stora delar är det en statskontrollerad omorganisation. Man kan fråga sig om det verkligen var värt alla kostnader för olika rådgivare och konsulter för att nå fram till det här resultatet.
Det betyder dock inte att affären saknar poänger.
Staten hade spelat ut sin roll som ägare till Vasakronan, och det var hög tid att hitta en annan lösning. En försäljning för ett år sedan hade gett betydligt större möjligheter att hitta flera villiga köpare.
Men i dagens läge fanns det inte många vettiga alternativ. De tilltänkta köparna har fallit ifrån efter hand som krediterna skruvats åt och fastighetsmarknaden blivit allt osäkrare.
Det är en situation som passar den mest långsiktiga aktören, AP Fastigheter.
Pensionsförvaltaren skapar nu ett av Europas största och starkaste fastighetsbolag. I stället för att få en tung konkurrent i form av en annan köpare, som dessutom hade tvingats vidta en rad mer kortsiktiga åtgärder, så kan AP Fastigheter stillsamt rida ut den kommande svackan.
Någon större dramatik är inte att vänta, även om det säkert blir en del försäljningar. Det är tveksamt om AP Fastigheter verkligen vill ha alla hus som kommer med i köpet, inte minst de fastigheter som Vasakronan köpt på sig in i slutet.
Samtidigt är det en fördel för AP Fastigheter att i ett slag få en stark position på den viktiga Öresundsmarknaden, där bolaget i dag inte finns alls. Det mer anonyma AP Fastigheter tar dessutom över namnet Vasakronan, som det investerats en hel del i under senare år.
Sedan är frågan hur bra affären är för andra aktörer. Pensionsbjässen tar på sig ett stort ansvar för att utveckla bestånden bra, och inte missbruka sitt styrka. Det finns farhågor om att utvecklingen på de marknader där AP/Vasakronan nu växer i styrka ska drabbas av minskad dynamik i kombination med högt prisläge.
En marknad utan knivskarp konkurrens är ingen bra marknad, framför allt inte för kunderna. En fet och slö fastighetsägare som tar för mycket betalt är det ingen som vill se.
Affären sätter också ytterligare press på det växande antalet svaga aktörer, som får det allt kämpigare i det försämrade marknadsklimatet. De som hoppats kunna sälja sig ur sina problem tappar nu med stor sannolikhet två av de mest aktiva köparna i ett slag. Och de utländska investerare som för något år sedan storköpte är nu snarare på säljsidan.
Så den nya monopolspelaren Vasakronan lär i lugn och ro kunna se flera av de klenare konkurrenterna försvinna från spelplanen framöver.




