- Människorna i Nigerdeltat lever på fiske och jordbruk, vilket de nästan inte kan göra längre på grund av oljebolagens utsläpp. Fisken dör, och den fisk de får upp går inte att sälja, säger Elisabeth Löfgren, pressekreterare på svenska Amnesty.
Royal Dutch Shell är visserligen inte det enda oljejätten i Nigeria, men bolaget står för den största delen av oljeutvinningen i landet.
- Det har pågått i över 40 år. Gamla oljeledningar som läcker byts inte ut och utsläppen sker kontinuerligt. Det är svårt att få några exakta siffror på hur mycket olja som släppts ut. Men vi vet att det har orsakat en fullkomligt förödande miljöförstöring, säger Elisabeth Löfgren.
Det finns uppskattningar om att så mycket som två miljoner kubikmeter olja har läckt ut sedan oljeutvinningen startade i landet.
För närvarande driver Amnesty en världsvid kampanj i ett försök att tvinga Royal Dutch Shell att ta ansvar för de massiva oljeutsläpp som bolaget är ansvarigt för i Nigeria.
- Shell har valt att ligga lågt och det verkar inte finnas något allvar i löften om kompensation till de drabbade. Det är klart att det pågår lite sanering, men det är enormt otillräckligt. Det är en gigantisk miljökatastrof och om personer inte kan försörja sig och blir sjuka är det också en människorättsfråga, säger Elisabeth Löfgren.
Trots det väljer flera fondbolag att låta sina miljö- och etikmärkta fonder investera i Shell.
Swedbank Roburs fonder Banco Etisk Europa och Banco Euro Top 50, som enligt Pensionsmyndigheten klassas om en miljö- och etikfond, har Shell som näst största innehav.
Enligt informationen från fondbolaget ställer fonderna ”särskilda krav på sociala och miljömässiga faktorer i företagen som fonden investerar i.”
Pär Bäckman, informationschef på Swedbank Robur, säger att man är medveten om problemen i Nigeria.
- Vi ser negativt på det, säger han.
Men hur kan ni då motiveraatt era miljö- och etikmärkta fonder som ställer ”särskilda krav på sociala och miljömässiga faktorer” investerar i Shell?
- Den frågan är mycket relevant och det är därför som vi nu gör en genomgång av samtliga oljebolag, och där en ingår självklart Shell och den hantering som pågår i Nigeria, säger han.
Banco Etisk Europa och Banco Euro Top 50 är inte de enda miljö- och etikmärkta fonderna som investerar i Shell.
”Aktie-ansvar Europa” som också får bära Pensionsmyndighetens miljö- och etikmärkning, har Shell som tredje största innehav.
Fonden skriver att Aktie-Ansvar Europa passar den sparare som vill ha en aktiefond med ”etiska placeringsregler.”
Öhman Etisk Index Europa har Shell som fjärde största innehav och miljö- och etikmärkta Carlson Utlandsfond har Shell bland sina tio största innehav.
Även fondbolaget Carlson Fonder skriver att Carlson Utlandsfond passar den som vill placera i en aktiefond med ”etiska placeringsregler”.
Men det är inte bara Shell som släpper ut olja i Nigerdeltat.
I maj sprack en av Exxon Mobils rörledningar och under en vecka rann det ut fyra miljoner liter olja rakt ut i deltat, skriver Göteborgsposten.
Även BP - som nu utsätts för intensiv mediebevakning efter olyckan i Mexikanska golfen, finns i landet.
Folksams fonder har ratat investeringar i Exxon Mobil. Men det beror inte på agerandet i Nigeria, utan på grund av att det finns frågetecken kring hur ett dotterbolag till Exxon hanterar den hotade gråvalen vid den ryska kusten.
- Exxon är en gammal bekant som har haft en rad problem genom åren, alltifrån det stora utsläppet med Exxon Valdez till mutanklagelser och andra typer av utsläpp, Carina Lundberg Markow, ägaransvarig på Folksam.
Trots det har Sjunde AP-fondens etik- och miljömärkta AP7Aktiefond Exxon Mobil som femte största innehav.
Etik- och miljömärkta Danske Invest SRI Global har Exxon Mobil som sitt största innehav.
Enligt information hos Pensionsmyndigheten ska Danskes fond placera i aktier ”efter etiska restriktioner, som ingår i MCSI World Index Free. De etiska restriktionerna grundar sig på internationella normer för bla mänskliga rättigheter, miljö och vapen.”
Elisabeth Löfgren på Amnesty har svårt att förstå hur fonder som ska ställa ”särskilda krav på sociala och miljömässiga faktorer” kan investera i Shell.
- Jag tycker det vore väldigt märkligt om folk som sitter och jobbar med dessa fonder säger att de är omedvetna om det som skett och sker i Nigerdeltat.
- Det är inte bara Amnesty som rapporterar om oljebolagens agerande i Nigeria. Till exempel kom FN:s utvecklingsfond UNDP - som är ett av de största FN-organen - med rapporter om situationen för befolkningen såväl 2003 som 2006, säger Elisabeth Löfgren.



