- Vi är otroligt glada åt det här, säger Loomis Sveriges vd Jörgen Thunholm.

- Det här är det kvitto vi behövde att vi gjort allting rätt.

TT: Är alla utbildade i dag?

- Alla har varit utbildade hela tiden, dock utbildade i fel ordning och det var det som länsstyrelsen slog ner på, säger Thunholm som försäkrar att bolaget nu följer gällande föreskrifter.

Det var dock på vippen att länsrätten skulle dra in Loomis tillstånd. Två av de fyra nämndemännen hade avvikande mening och ville avslå Loomis överklagande om att auktorisationen skulle dras in. Ordförandens röst fick avgöra.

Det var den 28 september förra året som länsstyrelsen beslutade att dra in Loomis auktorisation att få bedriva bevakningsföretag sedan bolaget slarvat med utbildning av sin personal.

Länsrätten ser i likhet med länsstyrelsen mycket allvarligt på Loomis underlåtenhet att följa gällande regler. Men eftersom Loomis i allt väsentligt åtgärdat de påtalade utbildningsbristerna finns inte tillräckliga skäl att återkalla Loomis tillstånd, enligt rättens beslut.

I målet framkommer att tolv av de 390 granskade anställda personerna i juni 2007 inte hade fått komplett utbildning. Dessa tolv finns inte längre kvar i bolaget eller genomför kompletterande utbildning, konstaterar länsrätten.