BILLIGARE BENSIN

I augusti var bensinen uppe på 13,69 kronor litern och dieseln var uppe på 13:89. Sedan dess har bensinpriset fallit med mer än två kronor litern till 11,49 kronor och dieselpriset har fallit till 12,29 kronor.

Orsaken till prisfallet är att oljepriset har halverats sedan i somras , då oljan nådde rekordnivåer. Nu har minskad efterfrågan gjort att oljan blir billigare, och det betyder i sin tur lägre bensinpriser.


MATEN BLIR BILLIGARE

Spannmålspriserna har sjunkit rejält på världsmarknaden tack vare goda skördar. Det bör på sikt innebära att priserna på bröd, pasta och mjöl sjunker.

Köttpriserna har på ett år gått upp drygt 8,5 procent, medan priserna på mjölk och ägg har ökat med drygt 11 procent. En del av ökningen beror på att spannmålspriserna har varit höga, och så småningom bör priserna på kött, mjölk och ägg sänkas igen nu när spannmål blivit billigare.


ELPRISET SJUNKER

Priserna på Nordpool, den nordiska elbörsen, har backat i oktober efter att ha legat på rekordhöga nivåer i september. Det genomsnittliga priset i september låg på 70,2 öre per kilowattimme. I oktober förväntas det hamna närmare 60 öre per kilowattimme.

Den främsta anledningen till det billigare elpriset är att bränslepriserna faller, men även finansoron och minskad efterfrågan på el spelar in.


BILLIGARE SEMESTER

Kronan har tappat i värde mot dollarn i år, vilket bland annat gör favoriter som USA och Thailand mer än 20 procent dyrare än förra året.

Men det finns länder som blivit betydligt billigare. Den isländska kronan har tappat 35 procent mot den svenska. Ett sätt att få fart på islänningarnas ekonomi och samtidigt bidra till att viktig utländsk valuta strömmar in i landet kan vara att åka på semester till Island. Även Sydafrika har blivit billigare att resa till sedan den sydafrikanska valutan rand tappat 27 procent mot kronan.


SÄNKT SKATT NÄSTA ÅR

I sin budgetproposition för nästa år föreslår regeringen att inkomstskatten ska sänkas från den 1 januari. - Det här är en ljusning för många familjer, säger Ann-Sofie Magnusson, privatekonom på Ikanobanken.

Enligt beräkningar gjorda av Ann-Sofie Magnusson innebär sänkningen följande:

En person med en lön på 14 000 – 28 400 kronor i månaden får 200-300 kronor mer i månaden efter skatt.

Lön fr. 30 000 - 641 kronor

Lön fr. 31 700 - 981 kronor

Lön fr. 50 000 – 1116 kronor


FYNDLÄGE PÅ BOSTÄDER

För den som planerar att köpa bostadsrätt har det blivit billigare att köpa, och skillnaderna på mer och mindre attraktiva objekt har blivit större. Villor och fritidshus har stigit i pris det senaste året, men de senaste månaderna har marknaden mattats av, och även här finns det fynd att göra.

Priserna på bostadsrätter har genomsnitt gått ner 7 procent sedan i september 2007.


LÄGRE BOLÅNERÄNTOR

Mellan oktober 2007 och oktober 2008 gick räntan upp nära två procent och började närma sig sju procent, jämfört med 2,5 procent för några år sedan.

Nu har trenden vänt, och bolåneräntorna är på väg nedåt igen. Två sänkningar av reporäntan i oktober på totalt en procent har fått bolåneräntorna börjat sjunka igen, och 3-månadersräntan ligger nu under sex procent. Riksbanken räknar med att sänka reporäntan med ytterligare 0,5 procent under det närmaste halvåret. Se bolåneräntor på E24 Börs.

WEBBTV - ANNIKA FALKENGREN: Den värsta krisen är över

TIPS FRÅN PRIVATEKONOMEN: SKATTEJÄMKA

Ann-Sofie Magnusson tipsar även om ytterligare ett sätt för hur man som privatperson kan få det lite lättare ekonomiskt om det har blivit svårt att betala kostnaden för bolånet: se till att jämka för att få ut skatteavdraget på lånet i förväg.

- En sak man kan göra om man har stora lån är att göra en skattejämkning. Om man har fått svårt att få pengarna att räcka kan man jämka och få nytta av lägre skatt redan nu. Det är även bra för dem som köper hushållsnära tjänster, säger, säger Ann-Sofie Magnusson.