Den nya lagen om skuldsanering försenas eftersom regeringen inte har lyckats enas om ett förslag, lättnader som skulle ha trätt i kraft skjuts ånyo på framtiden. Ursprungligen skulle reglerna ha börjat gälla i januari. Det skriver Dagens Nyheter (DN).
Avsikten med den nya lagen var att göra det lättare att få skuldsanering för dem som hamnat på obestånd. Vid halvårsskiftet skulle de nya reglerna ha trätt i kraft, men redan nu står det alltså klart att regeringen inte hinner få fram lagförslaget i tid, enligt tidningen.
Magnus G Graner, statssekreterare hos justitieminister Beatrice Ask, vill inte säga till DN varför lagförslaget är försenat. DN erfar att det handlar om oenighet mellan allianspartierna, bland annat om hur lång skuldsaneringsperioden ska vara.
Utredningen som ligger till grund för lagförslaget förordar att tiden som den som har fått skuldsanering ska leva på existensminimum kortas ned, från fem till tre år.
DN skriver att moderaterna dock vill behålla den gamla tidsgränsen, det vill även banker och inkassobolag. Riksbanken skrev i sitt remissvar att en kortare skuldsaneringsperiod riskerar att öka låntagarnas riskvillighet och försämra kreditdisciplinen.
Kronofogdemyndigheten, den instans som beslutar om skuldsanering, är däremot positiv till förslaget.



