Det blir knappast någon snabb lösning för Motorolas pressade mobilverksamhet som förra året gjorde en förlust på över 7 miljarder kronor. Sedan styrelsen och ledningen gjort en strategisk genomgång av verksamheten bestämde man sig igår för att dela upp bolaget i två delar.

Mobilerna läggs i ett eget bolag
som sedan delas ut till Motorolas aktieägare och börsnoteras. Men den uppdelningen väntas bli klar först under 2009.

Fram till dess måste Motorolas ledning nu lägga mycket kraft på att få fram en chef för det nya mobilbolaget och lösa alla praktiska delar i samband med delningen.

Det innebär att ledningen får mindre tid över för att lösa det mest akuta problemet, att få fram en ny produktportfölj med mobiler som är så bra att de kan locka tillbaka konsumenterna till Motorola.

Det kommer i så fall att gynna
konkurrenterna som redan dragit nytta av att en så stor spelare som Motorola under mer än ett år haft omfattande problem med sina mobiler. Telekomexperten Leif-Olof Wallin på analysfirman Gartner pekar framför allt ut Samsung, Nokia och LG som de stora vinnarna när Motorola nu till stor del tvingas ägna sig åt annat än att ta fram och sälja mobiler.

Motorolas koncernchef Greg Brown betonade igår ändå att det finns stora fördelar med att dela upp bolaget. Han hävdade att verksamheten nu blir mer flexibel, att ledningen får större möjlighet att koncentrera sig på de olika delarna och att det blir lättare för investerarna att bedöma var de vill satsa sina pengar.

Beslutet att dela upp bolaget borde i vilket fall glädja dollarmiljardären och investeraren Carl Icahn som numera äger drygt 6 procent av aktierna i Motorola. Han har hårt kritiserat både ledning och styrelse och alldeles nyligen stämde han också bolaget för att få ut information som visar hur ledningen agerat. Carl Icahn har också krävt en delning av bolaget och att få tillsätta flera platser i Motorolas styrelse.

Men Motorolas ledning hann igår inte mer än meddela att bolaget ska delas förrän spekulationerna tog fart om vad som blir nästa steg. Sannolikt blir det nu betydligt lättare att få något annat företag intresserat av ett samarbete eller ett köp sedan mobilerna lagts i ett separat bolag.

Under de senaste månaderna har flera olika asiatiska tillverkare pekats ut som tänkbara köpare av Motorolas mobiler. Bland dem finns kinesiska ZTE och Huawei.

För de asiatiska tillverkarna skulle ett köp av Motorola leda till att de i ett slag stärkte sin ställning i USA. Motorola har tappat snabbt på de flesta marknader men på den amerikanska hemmamarknaden står Motorola, enligt Gartner, fortfarande för omkring 30 procent av alla mobiler som säljs. Motorolas andel av världsmarknaden är nu annars nere på 12 procent.

Det är också oklart vilken nytta en eventuell köpare kan dra av Motorolas varumärke. Enligt Greg Brown har företaget ännu inte bestämt sig för hur varumärke och patenträttigheter ska fördelas mellan de två nya bolagen.

För en köpare finns det också en rad andra orosmoment. Motorolas mobiler är exempelvis uppbyggda kring en rad olika tekniska plattformar och operativsystem. Vid sidan av sina egna system använder sig Motorola till exempel av Linux, Windows och Symbian.

Det är dyrt att hålla alla de här systemen igång samtidigt och i takt med att Motorola tappat marknadsandelar på mobilmarknaden har det blivit allt tyngre. Här måste sannolikt Motorola själv eller en köpare städa upp.