- Jag tycker det är tokigt. Licensen ska betalas även under sommaren och kostar lika mycket som under resten av året. Jag vill inte betala för något jag redan sett, säger Jan Wernram.
Jan Wernram har räknat hur många repriser som visades mellan 11 och 17 juli. SVT1 och SVT2 visade då 126 program i repris. Han var upprörd över det höga antalet repriser och skickade ett mail till Radiotjänst i Kiruna.
Men det går inte att få tillbaka några pengar på tv-avgiften, menar Ursula Hægerström, företagsinformatör på SVT. Anledningen är att tv-licensen är en avgift man betalar för innehav av en tv-mottagare, inte en avgift för public service-kanalerna.
– Enligt svensk lag, som är bestämd av regeringen och inte av SVT, ska man betala för innehav av tv-mottagare. Man kan tyvärr inte få någon kompensation för till exempel repriser eller avbrott i sändningarna, säger Ursula Hægerström till Sydsvenskan.
När Jan Wernram får reda på att han inte får licensen tillbaka säger han att han inte förväntat sig det heller.
– Men kanske har jag väckt diskussion runt ämnet, jag vet många som håller med mig, säger Jan Wernram.



