I december i fjol meddelade det statligt majoritetsägda Bilprovningen att två tredjedelar av verksamheten skulle säljas till högstbjudande.
På måndagen stod klart att det svenska bolaget Opus Produx AB köper en tredjedel av bolaget bestående av 70 besiktningsstationer. Prislapp: 375 miljoner kronor.
– Jag är väldigt glad att vi som svensk aktör tar över. Nu hoppas vi att det här ska bli en språngbräda för en ny exportframgång. Med de referenser och kompetens som tillförs nu så tror jag att vi får en bra grund att växa internationellt, säger vd Magnus Greko som även är grundare till bolaget.
Opus omsätter i dag cirka en halv miljard kronor per år och bedriver bortsett från försäljning av mätinstrument till bland annat den svenska bilprovningen en besiktningsverksamhet i USA.
Trots det är köpet av den svenska bilprovningen en omfattande affär för bolaget, berättar Magnus Greko. För att ha råd till köpet har bolaget delvis ansökt om ett banklån, samt gjort en företrädesemission, alltså en emissionen riktad till de befintliga ägarna.
Resten av pengarna, knappt hälften av köpeskillingen, har de fått på avbetalning – av Bilprovningen själva.
– Vår akilleshäl som ganska litet bolag är att lösa finansiering. Men Bilprovningen har sagt att de tror på oss som en industriell köpare och ställer upp med en revers och ligger kvar med 170 miljoner kronor i fem år på marknadsmässiga villkor. I det perspektivet så känner vi ingen oro för att den andra finansieringen inte går i lås, säger Magnus Greko.
Kerstin Lindberg Göransson, styrelseordförande för Bilprovningen:
– De är en säljarrevers. Besiktningsverksamhet är en väldigt konjunkturokänslig verksamhet och det här är ett sätt att se till att vi får det vi vill ha på en osäker finansiell marknad. Jag tycker inte det känns speciellt märkligt. Vi har lyckats hitta en bra inköpare som kan utveckla den delen vi säljer på ett bra sätt. Det är även i linje med det vi försöker att göra i att förstärka konkurrensen på marknaden, säger hon.
Bilprovningen vill inte berätta vilka andra potentiella köpare som har visat intresse. Enligt källor till SvD Näringsliv har dock såväl den tyska besiktningsjätten TÜV och riskkapitalbolaget Bridgepoint, som i dag finns på både den finska och svenska besiktningsmarknaden, funnits med bland spekulanterna. De har båda dock valt att dra sig ur förhandlingarna innan affären stått klar.
Det skrämmer inte Magnus Greko. Han ser ljust på framtiden, även om köpet till en början kan innebära ökade kostnader.
– Det enda vi kan konstatera är att det kommer att bli en del förändringar på den svenska besiktningsmarknaden de kommande fem åren. Vi ska finnas med där och kommer säkert att behöver bygga nya testanläggningar och jobba för att hålla en högre servicegrad. Det har vi med i budgeten.
– Sen kan det säkert bli så att man får stänga någon station också om man inte får lönsamhet i den, eller så ändrar man om och jobbar med öppettider och fler tjänster utanför själva besiktningen. Vi ser snarare en expansion av fler stationer än att lägga ner dem, konstaterar han.
Kerstin Lindberg Göransson vill inte säga något om de avhoppade intressenterna.
– Jag kommenterar inte vem som har varit med i processen och vilka som har dragit sig ur. Det ingår inte i vad vi behöver prata om, säger hon.
SvD Näringsliv har utan framgång sökt finansmarknadsminister Peter Norman (M) för en kommentar kring försäljningen. Hans statssekreterare Erik Thedéen låter meddela att staten är nöjd med såväl köparen som köpeskillingen.






