”Den exportledda nedgången i konjunkturen påverkar nu de svenska leverantörerna i ökad omfattning”, skriver Teknikföretagen. Och kapacitetsutnyttjandet ligger kvar på en nivå som brukar gälla i en lågkonjunktur.
Orderingången till den svenska industrin sjönk 0,7 procent i juli jämfört med juni, enligt säsongsjusterade siffror från Statistiska centralbyrån (SCB). Kalenderkorrigerat innebär det en nedgång med 5,4 procent jämfört med juli i fjol.
Från hemmamarknaden föll orderingången 4,4 procent i juli jämfört med juni. För exportmarknaden blev det en uppgång med 1,8 procent.
I en separat rapport från SCB framgår att industriproduktionen ökade med 0,3 procent i juli jämfört med månaden före. Jämfört med juli 2011 var det en nedgång med 0,4 procent.






